archív aktualít rok 2015

LEGISLATIVA: Nezapomeňme si zvýšit zálohu na zdravotní pojištění!

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Penize KcZvýšení minimální zálohy na zdravotní pojištění od ledna 2015 se týká většiny OSVČ. Pokud jste tak dosud neučinili, zbývá Vám na tuto změnu již jen několik dnů!

Zálohy jsou splatné vždy do 8. dne následujícího měsíce, tzn. záloha za leden musí být zaplacena nejpozději 8. února. Dnem platby je přitom den, kdy je platba připsána na účet zdravotní pojišťovny.

OSVČ, které loni platily minimální zálohy na zdravotní pojištění ve výši 1752 Kč, si musí tuto částku pro letošní rok zvýšit o 45 Kč na 1797 Kč, a to již od lednové zálohy. Stejnou částku budou platit i OSVČ, které svoji činnost letos zahajují.

Pokud nám na základě loňských (vyšších) příjmů vznikne povinnost platit vyšší zálohy než minimální, musíme výši zálohy opět upravit (zvýšit) po podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2014 zdravotní pojišťovně.

Na změnu u důchodového pojištění máme ještě čas

Na změnu výše zálohy na sociální (důchodové) pojištění má většina OSVČ ještě dost času. Novou výši minimální zálohy na důchodové pojištění, a to 1943 Kč (loni 1894 Kč), platí od ledna pouze ti, kteří zahájili své podnikání až letos. Ostatní OSVČ změní výši záloh až za měsíc, ve kterém podají přehled o příjmech a výdajích za rok 2014, a to na částku, která jim v přehledu vyjde.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina