archív aktualít rok 2014

Stavebnictví po pětileté krizi oživuje. Problémem jsou ale ztrátové zakázky

moddom 2022
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stavba RodDumŘeditelé stavebních firem očekávají v následujících dvou letech mírný růst stavebnictví. Podle osmi z deseti ředitelů (81 %) vzrostou příští rok výkony stavebnictví v průměru o 3,3 %. Vyplývá to ze 4. letošní kvartální analýzy českého stavebnictví, zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.

Zvýšení objemů stavební produkce v roce 2015 očekávají jak malé (3,2 %), tak velké společnosti (3,6 %). Firmy, které realizují výstavbu či rekonstrukce budov, predikují růst stavební produkce o 2,6 %, firmy specializující se na výstavbu silnic a železnic mluví o rychleji rostoucích objemech práce, a to o 5,1 %.

Větší množství zakázek bude mít za následek také růst tržeb společností, a to o 4,7 %. Velké společnosti predikují zvýšení tržeb v porovnání s letošním rokem o 6,2 %, malé firmy o 4,1 %. V pozemním stavitelství předpokládají zvýšení tržeb o 4,5 %, v oboru inženýrských staveb o 5,3 %.

Problémem a zároveň značným potenciálním rizikem do budoucna je ale relativně vysoký podíl zakázek, které firmy smluvně uzavřely za dumpingové, v lepším případě nákladové, ceny. Nejhorší je situace u velkých stavebních společností, které potvrzují až 22% podíl těchto problematických zakázek ve svých zásobnících práce. V absolutním vyjádření by se mohlo jednat o zakázky v hodnotě 39,2 mld. Kč. Toto číslo navíc nemusí být konečné. Velké firmy část svých zakázek nasmlouvaly v předchozím období, kdy byl zakázek nedostatek, a očekávaly, že se jim podaří část práce za nízké ceny přenést na svoje subdodavatele. Řada z těchto subdodavatelů však již má v současné době práce dostatek a není ochotna za mimořádně nízké ceny materiál ani služby dodávat. „Firmy, které mají v zásobníku práce ztrátové zakázky, se s nimi budou muset umět vypořádat. Rozhodně nemohou očekávat, že za ně někdo cizí vyřeší jejich chybná či nedomyšlená rozhodnutí z minulosti. Lze očekávat, že některým firmám se to nepodaří a budou muset ze stavebního trhu odejít,“ říká Petr Čížek, generální ředitel SWIETELSKY stavební s.r.o.

Ve stavebnictví chybí kvalifikované síly

Dvě třetiny firem (66 %) chtějí v příštím roce najímat dělníky a nové THP pracovníky. Obchodní ředitel RD Rýmařov s.r.o. Jiří Pohloudek ale upozorňuje na problémy s kvalifikací: „Na trhu začíná být nedostatek odborných profesí, poptávka po nich začne být vysoká. Je velmi obtížně navyšovat kapacity prostřednictvím jakékoliv kvalifikované lidské práce.“

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina