archív aktualít rok 2014

Produkce řeziva v Rakousku stoupá

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Mayr MelnhofRakouský pilařský průmysl dosahuje přibližně 9,4 miliony m3 řeziva ročně. V prvním pololetí 2014 produkce vzrostla o více než 5 % ve srovnání s rokem 2013, přestože už ve druhé polovině roku 2013 dosáhla výroba poměrně dobré úrovně. Téměř 60 % výroby je určeno pro export, tím rakouský pilařský průmysl zaujímá podstatnou část v bilanci zahraničního obchodu.

Odbyt řeziva na hlavních trzích s Itálií v prvním pololetí 2014 poprvé za období uplynulých šesti let neklesl a stabilizoval se na prozatímní nízké úrovni.

„Obecně se potvrzují dobré hospodářské prognózy z prvního pololetí. Signály tohoto trendu jsou růst produkce řeziva (+8 %) a zvýšení produkce také v dalších dřevozpracujících odvětvích (+15 %),“ konstatuje šéf Rakouského pilařského průmyslu Christoph Kutlerer a dodává: „Hodnocení druhého pololetí 2014 vypadá optimisticky, ale zůstaňme raději velmi opatrní. Tématem se znovu stává disponibilnost suroviny, pod tlak se dostává odbyt vedlejších pilařských produktů, které zatím zůstaly bez zvýšení cen. Celková hospodářská situace je příznivější, ale krize zdaleka nekončí.“

Ceny vedlejších pilařských produktů (piliny, štěpka) zaznamenaly od 2. kvartálu 2014 v meziročním srovnání velký pokles. Způsobila to jistě mírná zima, ale také kalamitní situace na jihu, v důsledku které se dostalo na trh velké množství dříví. „Zpracování kalamitního dříví je v Korutanech na jihu Rakouska z velké části ukončeno. Horší situace je ve Slovinsku, kde bude z důvodu obtížného terénu transport dříví trvat ještě do příštího roku,“ vysvětluje Hans Michael Offner, šéf Odborného svazu dřevařského průmyslu Korutan a proHolz Austria.

Rakouský dřevařský průmysl zahrnuje 1400 firem a zaměstnává téměř 28 000 pracovních sil. Největší část firem tvoří pilařské závody, kterých je asi 1000. Zbytek připadá na výrobu nábytku, dřevěných desek, lyžařský průmysl. V mezinárodním srovnání je Rakousko jako producent jehličnatého řeziva na 7. místě (9,4 miliony m3/ročně). V exportu jehličnatého řeziva zaujímá Rakousko 6. místo na světě.

Dřevařská branže vykazuje v uplynulých desetiletích také poměrně dobrou a stabilní míru zaměstnanosti. Velká část podniků především středního rozměru je silně orientována na export. Většina středních dřevozpracujících firem je rozmístěna v regionech, kde jsou zdroje dříví, tím dřevařský průmysl významně přispívá ke zhodnocení surovin a poskytuje i ve strukturálně slabých oblastech jistá pracovní místa.

Zdroj: www.timber-online.net

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina