archív aktualít rok 2014

Japonsko dováží ilegální dřevo z Ruska

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ilegal drevo RUSPodle informací organizace na ochranu životního prostředí Environmental Investigation Agency (EIA) je do Japonska dováženo velké množství dřeva, které pochází z ilegální těžby na Sibiři a na ruském dálném východě.

Zatímco USA a Evropa přijaly odpovídající zákonná opatření proti dovozu ilegálně vytěženého dříví, v Japonsku se zatím nepodařilo podobné zákony uvést v platnost. Tato země je podle EIA jedním z nejvýznamnějších otevřených trhů pro ilegální produkty ze dřeva z celého světa. Zpráva organizace EIA pod názvem „The open Door“ (otevřené dveře) popisuje, jak je ilegálně vytěžené borové dříví ze Sibiře dováženo čínskými obchodníky do Číny, tam je zpracováno a následně prodáno do Japonska.

V tajném rozhovoru vysvětluje zástupce jedné z největších dovozových firem, San Xia, jak se dříví nakupuje od ilegálních těžařských podniků ze Sibiře. Aby dříví přepravili přes hranice, používají firmy jako dokumentaci koncesní listiny, které slouží jako osvědčení k těžbě dřeva. Proces je přirovnáván k „praní peněz“ a organizace EIA ho nazývá „Holzwäsche“ (praní dřeva). V dřevozpracujících závodech na severovýchodě Číny jsou ze dřeva vyráběny masívní desky a více než 90 % výroby směřuje jako stavební dříví do Japonska.

Ředitelka EIA Kate Horner označila počínání na japonských trzích s dřevěnými produkty za ignoranci, která dramatickým způsobem podporuje ilegální těžbu na východě Ruska. Bez zavedení účinných zákonných opatření, která zamezí nezákonným dodávkám dřeva na japonské trhy, se japonští spotřebitelé nevědomky stávají těmi, kdo podporují financování celosvětové mafie v ilegálním obchodu s dřívím.

Podle odhadů dosahuje podíl ilegálně vytěženého dříví z celkového objemu těžby na východě Ruska od 60 do 90 %. Nezákonná těžba navíc ohrožuje jak ekologii východoruských lesů, tak i ruský dřevařský průmysl celkově. Ilegální obchod podporuje korupci a přispívá k ničení životního prostředí regionu. Produkty z ilegálně vytěženého dřeva představují silnou konkurenci domácím japonským produktům, vyvolávají globální tlak na ceny a konkurenčně znevýhodňují japonské výrobce. Na základě těchto informací vyzývá organizace EIA Japonsko, aby učinilo veškerá opatření k zabránění dovozu ilegálně vytěženého dřeva.

Zdroj: www.fordaq.de

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina