archív aktualít rok 2013

Češi od včerejška vydělávají na sebe

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

MSP14Podle výpočtů Liberálního institutu od včerejšího dne (11.6.2013) přestali Češi obrazně řečeno své výdělky odvádět státu a vydělávají již jen na sebe. Právě včera totiž nastal tzv. Den daňové svobody.

Den daňové svobody je pomyslnou hranicí v kalendářním roce, která rozděluje rok do dvou období. V prvním období pomyslně vydělávají daňoví poplatníci na pokrytí výdajů vlády, vládních a veřejných institucí. Toto období končí dnem daňové svobody, od tohoto dne vyděláváme sami pro sebe a o vydělaných penězích rozhodujeme podle vlastního uvážení.

Aby průměrný daňový poplatník splatil svůj podíl na výdajích státu, musel letos odpracovat „na stát“ přes 161 dní, což převedeno do kalendáře znamená, že si na daňovou svobodu musel počkat o dva dny déle než v minulém roce. Tento negativní posun je dán zvýšeným apetitem státního aparátu přerozdělovat veřejné prostředky (výdaje/HDP).

Nejdéle od roku 2000 jsme na stát pracovali v roce 2010. Tehdy připadl Den daňové svobody na 18.6.

Podíváme-li se na vývoj Dne daňové svobody v okolních zemích, jako každoročně se na prvních příčkách – měřeno daňovou svobodou – umístily Jižní Korea (Den daňové svobody tam oslavili již 27. dubna) a Austrálie (Den Daňové svobody nastal 5. května). Na druhé, „nesvobodné“ straně spektra se – taktéž tradičně – umístilo Dánsko (daňoví poplatníci si počkají až do 1. srpna) a Francie s Finskem (Den daňové svobody vychází shodně na 26. července 2013).

Zdroj: Liberální institut

Graf – Vývoj dne daňové svobody v České republice od roku 2000

Graf DDS vyvoj

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina