archív aktualít rok 2012

Šanca pre drevené panely: zrušená výroba tehál v Ružomberku

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Drevene_panelyKlasické tehlové systémy pre výstavbu na Slovensku sú na ústupe. Prispelo k tomu aj zrušenie tehelne v Ružomberku, ktorá zanikla po 141 rokoch výroby pálených tehál (od roku 1871). Stavebné panely z drevenej rámovej konštrukcie s nosnou OSB doskou, vyplnené izoláciou, sadrokartónom z vnútornej strany sú už overené aj v slovenských stavbách. Veľkou prednosťou je ich výroba v dielni a rýchla montáž priamo na stavbe. Stavebná sezóna tak trvá celý rok.

Tehelňu v Ružomberku kúpila výrobná firma Wienerberger v roku 2005 pre dodávky tehál pre stavebné podnikanie na severnom Slovensku. Priniesli na regionálny trh nové produkty: brúsené tehly, technológiu DryFix. Dopyt po tehlách sa však znižoval. V roku 2008 zastavili výrobu a zostalo tu pracovať asi 50 ľudí. V minulých dňoch zbúrali pôvodné budovy a predali pozemok s pozostatkami stavby miestnemu podnikateľovi. Zaviazal sa, že nebude vyrábať tehly a vytvárať konkurenciu firemnej skupine. Wienerberger investoval do produkcie pálených tehál v Zlatých Moravciach a v obci Boleráz pri Trnave.

Produkcia a realizácia drevostavieb na Slovensku sa v uplynulých piatich rokoch výrazne zvýšila. Dôkaz poskytol Deň drevostavieb, keď začiatkom októbra spristúpnili stavebné firmy 42 hotových a rozostavaných objektov. Detailne dokumentovali používané materiály, možnosti dispozičného riešenia a urýchlenie procesu výstavby.

Podrobne o záujme stavebníkov o drevostavby píšeme v tlačenom Drevárskom magazíne 12/2012.

Analytici pre rok 2013 upozorňujú na prepad stavebnej výroby o 6 %, čo je najnižší objem od roku 2008. Podľa decembrového prieskumu indikátor dôvery podľa odvetví naďalej klesá.

Pre porovnanie uvádzame decembrový indikátor dôvery (oproti novembru):

stavebníctvo mínus 0,5 bodu na úroveň 57 bodov

priemysel plus 5,7 bodu na záporných 10 bodov

obchod mínus 0,3 bodu na 5,7 bodov

služby plus 1,3 bodu na 13 bodov

ekonomika mínus 2 body na 81,8 bodu (najnižšie od decembra 2009), čo je dôsledok dôvery v predošlých 2 rokoch pri celkovom znížení o 7,3 bodu a zaostávanie za dlhodobým priemerom o 5,8 bodu.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina