archív aktualít rok 2012

Tyrolští pilaři musí snížit kapacity

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Pila_TyrolObtížné a drahé zásobování kulatinou je velkým problémem tyrolského pilařského průmyslu. To bylo hlavním tématem jednání zástupců pilařské branže začátkem listopadu ve Wiesingu. Na vině je hlavně vysoké mýtné a některá omezení pro nákladní dopravu.

Značným problémem již delší dobu zůstává také disproporce mezi cenami kulatiny a řeziva. Jeden ze zástupců pilařů to komentoval slovy: „Cena kulatiny je záležitostí regionální, zatímco ceny řeziva problémem mezinárodním. Arabům je zcela jedno, jaké ceny má kulatina v Tyrolsku. Když budeme příliš drazí, nakoupí jednoduše jinde, třeba ve Švédsku. Jediným řešením, jak z tohoto začarovaného kruhu ven, je omezení kapacit nebo přinejmenším výroby. Máme převis kapacit pořezu až 35 %. To je neudržitelné a následující dva roky rozhodnou, co bude dále. Buď se sníží kapacity dobrovolně nebo k tomu budou pilaři přinuceni.“

Pilaři si stěžují na to, že kvůli vysokým cenám kulatiny ztrácí konkurenceschopnost na určitých světových trzích. Cena kulatiny byla vysoká již v srpnu, od té doby však ještě o 5–7 eur/m3 narostla. „Musíme udělat vše pro to, abychom snížili ceny kulatiny na 90 eur/m3 na odvozním místě v lese. Trh potřebuje oživení,“ vyjadřují své naděje pilaři.

HaNov

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina