archív aktualít rok 2012

Okenní průmysl začíná řešit nové úkoly pro svoji budoucnost

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Fenstertage_2012Svět se nachází ve stavu přechodu. Zvyšování cen energií, jakož i intenzivní diskuse o řešení klimatických změn a energetické strategie, to názorně prokazují. Okna a fasády jsou v centru pozornosti nejen tohoto vývoje, ale i stavebníků, kteří chtějí optimalizovat své nemovitosti a/nebo stavět či rekonstruovat je takovým způsobem, který zvýší jejich hodnotu. Nové technologie a vysvětlení aktuálních problémů přinesla již 40. Mezinárodní konference Okna & Fasády, která se uskutečnila 11. a 12. října v Rosenheimu. Sjelo se na ni téměř 1000 odborníků z 27 zemí.

„Musíme do našeho průmyslu zavést věk využití obnovitelné energie a k dosažení tohoto cíle musíme vyvinout další skoky v technologii.“ Těmito slovy zahájil konferenci ředitel ift Rosenheim, Prof. Ulrich Sieberath a v kostce shrnul úkoly pro nejbližší budoucnost.

Zdůraznil přitom, že je nutné ukázat spotřebitelům a politikům, že okna a fasády s vysokou úrovní solární účinnosti přes 60 % jsou nezbytným stavebním prvkem požadovaným pro energeticky efektivní budovy. Požádal, aby se průmysl odklonil od honby za nízkými U hodnotami a svůj zájem soustředil na komplexní plánování, poradenství a vývoj produktů pro okna a fasády.

SieberathTo zahrnuje rovněž aktivní a kompetentní zacházení s dalšími prvky, jako je větrání, stínění, dodávky denního světla, fotovoltaika, automatizace budov a komfort bydlení. Výstavba budov tak, aby byly udržitelné a schopné přizpůsobit se demografické změně, hraje také stále důležitější roli. Přizpůsobení demografické změně znamená nejen to, že budovy a stavební prvky jsou energeticky efektivní a získávají více energie, ale také to, že mohou být použity snadno, bezpečně a pohodlně jak mladými, tak starými, jakož i osobami s postižením i bez. „Dosáhli jsme hranice pro tepelnou izolaci a potřebujeme inovace a skutečné technologické skoky, protože pouhá optimalizace dnešních staveb nás nemůže posunout kupředu,“ vysvětlil ve svém úvodním projevu Ulrich Sieberath. Vakuové zasklení, vývoj dočasných prvků pro tepelnou ochranu a skladování nadbytečné sluneční energie ve stavebních komponentech nebo v budově poskytují podle něj některé přístupy pro tento účel. Okna a fasády musí mít modulární konstrukci pro návrh a výrobu, takže neustále rostoucí nároky na stavební prvky nemusí vést k předraženým neprodejným produktům. To zahrnuje rovněž vývoj příslušných instalačních návrhů, s nimiž efektivita, kvalita a technologie může být také významně zlepšena.

Na konferenci během obou dnů zaznělo celkem 27 odborných přednášek z různých oblastí, rozdělených do několika tematických okruhů: modernizace a rekonstrukce, řídicí systémy, univerzální návrh, moderní technologie v oblasti skla, energetická účinnost, trh a trendy, zjišťování a vyhýbání se chybám, provozní praxe a kvalita. Sborník na CD-ROM obsahující na více než 170 stranách a 600 prezentacích trendy pro rok 2013 lze objednat on-line na stránkách ift Rosenheim. K dispozici je jak německá, tak i anglická verze.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina