archív aktualít rok 2012

Lesy ČR letos čekají rekordní hospodářský výsledek

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Tezba_dreva_harvestor-01Státní podnik Lesy ČR se opět chlubí svým hospodářským výsledkem (HV), který za 9 měsíců letošního roku představuje částku 4,85 miliardy Kč. Celoroční HV odhadují na 5,5 miliardy Kč. Historicky nejvyšší výsledky jsou dosahovány od roku 2010 díky opatřením, nastaveným v roce 2009.

Sedmnáct let se LČR o zisk z prodeje státního dřeva „spravedlivě“ dělily se soukromými těžařskými a obchodními soukromými subjekty podle scénáře nastaveného na počátku 90. let po „privatizaci“ všech těchto činností. V roce 2009 ale s novou vládou přišly i změny do LČR. Změnilo se nejen vedení státního podniku, ale především způsob jeho hospodaření. Zda to nějak souviselo s vysychající státní kasou nebo s personálními změnami na důležitých politických postech, lze pouze spekulovat. V každém případě se ale LČR od tohoto okamžiku odmítly dělit se svými „bývalými kamarády“ (na některé to mělo fatální dopad) a rozhodly se změnit v „ekonomicky úspěšnou firmu“. Dřívější hospodaření podniku ve stovkách milionů se změnilo na hospodaření v miliardách. K rekordním výsledkům v letech 2010 (3,1 miliardy) a 2011 (5,2 miliardy) přibude patrně i rok 2012.

V pátek 9.11. zveřejněná tisková zpráva mj. uvádí: „Za 4 roky současného vedení kumulovaně LČR vydělaly 14 miliard korun a navýšily volné finanční prostředky pro potřebu státního rozpočtu o 10,3 miliard korun na současných 15,8 miliard korun. Ekonomické výsledky současnosti jsou neporovnatelné s výsledky předchozích let, přestože Lesy mají od svého vzniku obdobný potenciál, výkonnostní kapacitu i výši těžeb dříví jako mají v současnosti; dokonce výše finančních prostředků vynakládaných na péči o les je v současnosti vyšší než byla dříve. Během 4 let se LČR změnily na zdravý, stabilizovaný a ekonomicky úspěšný podnik s ekonomickým prospěchem pro stát a státní rozpočet.“

S tím, že státní podnik má být prospěšný především pro stát a státní rozpočet, nelze než souhlasit. Zvláště, je-li schopen v takové výši generovat finanční prostředky, které budou potřeba např. na krytí zvýšených výdajů na sociální dávky pro bývalé zaměstnance zkrachovalých dřevařských společností.

Foto: Lesy ČR

GRAF HV od roku 1993 do 09/2012 s uvedením jmen generálních ředitelů v jednotlivých letech (zdroj: Lesy ČR)

Graf-LCR-11-2012

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina