archív aktualít rok 2012

Spotřebitelská důvěra vzrostla

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Indikator_cerven_2012Celková důvěra v domácí ekonomiku v říjnu mírně vzrostla. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se ve srovnání se zářím zvýšil o 0,5 bodu. Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku zlepšila v průmyslu a ve stavebnictví; v obchodě a ve službách klesla. Důvěra spotřebitelů meziměsíčně vzrostla. Ve srovnání s hodnotami v říjnu 2011 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů i indikátor důvěry spotřebitelů nižší.

V průmyslu se v říjnu hodnocení současné celkové ekonomické situace téměř nezměnilo. Hodnocení současné celkové poptávky se mírně zvýšilo, hodnocení zahraniční poptávky se zvýšilo také. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů nezměnily. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu v říjnu vzrostlo a dosáhlo 82 %; zajištění práce zakázkami odhadují respondenti téměř stejné jako v předchozím čtvrtletí. Hlavní bariérou růstu produkce je opět nedostatečná poptávka, uvádí ji přes polovinu všech respondentů. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce mírný růst tempa výrobní činnosti a také tempa zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou stejná, pro příštích šest měsíců jsou nižší než v září. Celkově se důvěra v průmyslu oproti minulému měsíci zvýšila, ale oproti hodnotám z října 2011 je stále nižší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v říjnu zvýšilo. Hodnocení celkové poptávky se oproti září zvýšilo také. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce neměnnost ve stavební činnosti a pokles zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se téměř nezměnilo, pro období příštích šesti měsíců vzrostlo. Celkově se důvěra ve stavebnictví oproti minulému měsíci zvýšila, ale stále zůstává nižší než v říjnu 2011.

V odvětví obchodu se hodnocení současné ekonomické situace oproti září mírně snížilo. Zásoby se téměř nezměnily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se mírně snížila, pro příštích šest měsíců se nezměnila. Celkově v říjnu důvěra v obchodě meziměsíčně mírně poklesla, a v meziročním srovnání je nižší.

Ve vybraných odvětvích služeb se v říjnu hodnocení současné ekonomické situace oproti září téměř nezměnilo. Hodnocení říjnové poptávky se snížilo a její očekávání pro příští tři měsíce se snížila také. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro příští tři měsíce se téměř nezměnila, pro příštích šest měsíců jsou vyšší. Celkově důvěra ve vybraných službách meziměsíčně poklesla, a i v meziročním srovnání je nižší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v říjnu meziměsíčně zvýšil, ale v meziročním srovnání je stále nižší. Ze šetření mezi spotřebiteli v říjnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy ze zhoršení jejich vlastní finanční situace, stejně tak obavy ze zvýšení nezaměstnanosti, jsou oproti minulému měsíci o něco nižší. Úmysl spořit se snížil. Respondenti se nadále obávají růstu cen.

Zdroj: ČSÚ

Graf 1 – Sezónně očištěné indikátory důvěry

Graf 2 – Sezónně očištěné indikátory důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodě a ve vybraných službách

Graf 3 – Indikátory ekonomického sentimentu – mezinárodní srovnání

Graf 4 – Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu

Graf 5 – Bariéry růstu produkce v průmyslu

Graf 6 – Bariéry růstu ve stavebnictví

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina