archív aktualít rok 2012

Den daňové svobody skoro o týden dříve než loni

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

PenezenkaDen daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 9. června. Loni to byl 15. červen. Češi tak letos budou na stát pracovat 160 dní, což je o pět dní méně než loni (letos je přestupný rok). Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadá státu.

Nejpozději oslaví den daňové svobody Dánové, a to až 12. srpna. Následují Francouzi 24. července a Švédové 13. července. Naopak nejdříve, již 23. dubna, nastal den daňové svobody v Jižní Koreji. Australané přestali vydělávat na stát 4. května a Švýcaři 6. května.
Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích.
Podle výpočtů společnosti Patria Finance, která využívá jiné metodiky, připadne den daňové svobody letos na 19. června, tedy naopak o čtyři dny později než loni.

Zdroj: ČTK

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina