archív aktualít rok 2012

Stavební veletrhy v Brně zaznamenaly výrazný propad. Zachrání je dřevostavby?

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

IBF_AustriaV sobotu 28.4.2012 skončily na brněnském Výstavišti jarní Stavební veletrhy 2012. Přestože organizátoři považují i letošní ročník za úspěšný, jde o úspěch pouze relativní. Sestupný vývoj českého stavebnictví se podepsal i na sestupném vývoji Stavebních veletrhů Brno.

Podle zveřejněných statistických údajů se v Brně letos prezentovalo celkem 809 vystavovatelů z 19 zemí na ploše necelých 28 500 m2. Celý komplex Stavebních veletrhů tvořily veletrhy IBF, MOBITEX, URBIS INVEST, URBIS TECHNOLOGIE a ENVIBRNO. Mezinárodního veletrhu nábytku a interiérového designu MOBITEX, který se jako součást Stavebních veletrhů koná od roku 2010, se zúčastnilo 101 vystavovatelů v plně obsazených pavilonech G1 a G2 na ploše přes 4200 m2. A jak tato data vychází ve srovnání s předchozími léty?

Zatímco veletrh MOBITEX si udržel svoji pozici na zhruba stejných číslech jako loni (103 vyst./4241 m2), zejména stavební část veletrhů zaznamenala výrazný propad. Celkový počet vystavovatelů/obsazená plocha na všech akcích kromě MOBITEXu byl letos 708 vyst./24 242 m2, loni (hlavně díky expozici stavebních strojů, která se koná v dvouleté periodicitě) 1020 vyst./44552 m2 a předloni 946 vyst./32 565 m2. Oproti srovnatelnému roku 2010 tedy u stavebních veletrhů (mimo MOBITEX) došlo k poklesu vystavovatelů i obsazené výstavní plochy o více než čtvrtinu. Tento stav byl markantní zvláště v segmentu stavebně-truhlářských výrobků v pavilonu P (okna, dveře, schody), kde po mnoha letech pravidelné účasti chyběly expozice drtivé většiny známých firem, jako je SAPELI, SOLODOOR, ŠIMBERA, ALBO, TWW, VEKRA, ROTO, VELUX aj. V segmentu s tradičně silným zastoupením domácí produkce tak tentokrát dominovaly expozice rakouských a německých vystavovatelů.

Slabší byla také letošní návštěvnost, která se pohybovala okolo 60 000 zájemců z řad odborníků i koncových zákazníků, zatímco loni se na veletrhy přišlo podívat 66 300 a předloni dokonce 80 500 návštěvníků.

Pořadatelé by rádi brněnské Stavební veletrhy oživili. Na slavnostním večeru dne 24.4.2012 generální ředitel Jiří Kuliš oznámil, že příští rok by se měly veletrhy rozrůst o další segment – Dřevo ve stavbě. Zda ale tento záměr splní očekávání pořadatelů lze v tuto chvíli těžko předvídat. Např. někteří výrobci a dodavatelé dřevostaveb se nechali slyšet, že již nyní je v České republice příliš mnoho veletrhů zaměřených na dřevostavby, a že další akce podobného typu jsou pro ně neakceptovatelné.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina