archív aktualít rok 2012

LESS na prodej

BANNER_dm_728x90_5_2021_optiboard_sk_72dpi
BANNER_dm_350x90_5_2021_OPTIBOARD_SK_72dpi
BANNER_dm_728x90_5_2021_optiboard_sk_72dpi
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

MicanekNejvětší tuzemská lesnicko-dřevařská firma LESS je prý na prodej. V pátek 13.4. tuto informaci zveřejnil server Insider s odvoláním na dokument společnosti Patria Corporate Finance, z něhož cituje: „Patria Corporate Finance byla zplnomocněna majitelem akciové společnosti LESS, aby zorganizovala neveřejnou soutěž k nalezení investora, který by nabyl až 100% podíl ve společnosti.“ Dokument je z letošního 23. března.

Jan Mičánek, současný majitel společnosti LESS, sice pravost zveřejněné smlouvy zpochybnil – i když existenci takového dokumentu uznal, Patria ji ale Insideru potvrdila.

Dokument banky Patria uvádí, že skupina LESS měla roku 2011 majetek v hodnotě 181,5 milionů eur (cca 4,5 miliardy korun).  Část tohoto majetku však stále není splacena, u bank měla slupina LESS podle dokumentu půjčeno 102,4 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun). Jen na pilu v Čáslavi si firma vzala úvěr 1,8 miliardy korun.

Vloni skupina dosáhla ztráty 6,5 milionů eur (160 milionů korun) a zaměstnávala celkem 1230 lidí, stojí dále v dokumentu.

Se svým záměrem prodat firmu nebo její významný podíl se však Mičánek netají. Např. v rozhovoru pro týdeník Ekonom ze dne 12.4. uvedl, že firma „letos potřebuje získat vydatnou finanční injekci, jinak bude zle. A nejlepší by byl rovnou i strategický partner.“

Jak jsme již dříve informovali, takovým strategickým partnerem by mohl být např. Agrofert Andreje Babiše, od kterého si Mičánek před časem půjčil 200 milionů korun. Avšak i Babišovy lesnické firmy jsou momentálně v potížích. „Firma Wotan má za loňský rok ztrátu 100 milionů. Když jsme ho kupovali, byl v zisku. Moje investice v lesnictví je ohrožena,“ řekl nedávno Babiš serveru Aktuálně.cz. Podle Ekonomu dosáhla vloni ztráta obou Babišových lesnických firem dohromady 150 milionů korun.

Babiš i Mičánek viní ze ztrát svých firem zakázky státního podniku Lesy ČR, který má díky nim naopak rekordní zisky.

Společnost LESS má podle jejího majitele nyní tři možnosti, jak dál: „Buď prodáme svou elektrárnu na biomasu v Čáslavi, jejíž pořizovací cena byla 650 milionů korun, nebo prodáme minoritu v celém holdingu, v případě výjimečné nabídky celý holding. Společnost Patria, která pro nás partnera hledá, přitom registruje na šedesát zájemců,“ uvedl Mičánek 12.4. v rozhovoru pro Ekonom.

Související články:

Babiš: Lesnictví je průser

Holding LESS odhaduje ztrátu kvůli zpoždění tendru na 150 mil. Kč

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina