aktuality

Výstava ke 160. výročí firmy Petrof prezentuje klavír jako technické dílo

Ze zahájení výstavy
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Jak vzniká a funguje klavír, přibližuje návštěvníkům Národního technického muzea v Praze výstava ke 160. výročí královéhradecké firmy Petrof.

Výstava PETROF 160 – klavír jako technické dílo je společným příspěvkem Národního technického muzea a společnosti PETROF k letošnímu Roku české hudby.

Výstava dává nahlédnout do historie i současnosti významné české firmy a přibližuje proces a technické pozadí vzniku nástrojů, jejichž zvuk se rozeznívá po celém světě a šíří dobré jméno českého řemesla.

Ambiciózně koncipovaný projekt přibližuje návštěvníkům českého výrobce světového formátu s dlouhou tradicí a zároveň umožňuje návštěvníkovi nahlédnout do zákulisí výroby těchto jedinečných nástrojů. Lidský faktor má ve výrobě klavírů své stálé a nezastupitelné místo a výsledný produkt závisí na hodinářské přesnosti a souhře mnoha specialistů. Ve výstavě se potkává technika, technologie, řemeslo a design a zároveň naučná linka s možností poslechu i oddechu.

„Možná se návštěvník pozastaví nad tím, proč zrovna v Národním technickém muzeu je výstava klavírů. Na to je ale jednoduchá odpověď! Klavír totiž není jen mimořádný hudební nástroj, ale také pozoruhodné technické dílo. A navíc: kolika lidem je například známo, jak se vyrábí baraš neboli půda s rezonanční deskou a litinovým rámem? Kdo opravdu ví, jak vzniká struna, či jaké dřevo se používá na skříň a víko tohoto nástroje? A právě i toto se návštěvník ve výstavě dozví,“ říká Karel Ksandr, generální ředitel NTM. Ten myšlenku výstavy inicioval a rozvinul ji ve spolupráci s vedením letos jubilující firmy PETROF.

Výstava bude přístupná do 31. ledna příštího roku.

Zdroj: TZ NTM

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina