reportáže

Příroda je pro náš tým nekonečným zdrojem inspirace

Reportaz_Tmberiant
„Naší prioritou je zachovat dřevo přestárlých stromů v jeho autentické podobě,“ říkají Petr Vančura (vpravo) se švagrem Janem Chalupou. Foto: Ing. František Novák
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V roce 2008 se tehdy dvaadvacetiletý Petr Vančura z Kutné Hory stal členem vedení otcovy firmy SCHODY TRIANT s.r.o. Postupem času jej ale začalo, a to takříkajíc doslova, uchvacovat dřevo coby materiál z letitých, často i několik stovek let starých stromů, rostoucích v různých oborách, parcích či na jiných místech v regionu Kutnohorska, které padly za oběť povětrnostním podmínkám nebo je bylo nutné pokácet z jiného důvodu, a spolu s manželkou Michaelou začali přemýšlet o jejich využití. Od roku 2020 je pak v rámci nově založené společnosti TIMBERIANT s.r.o. s pomocí rodiny a kolegů z „mateřské“ firmy proměňují v designový nábytek pro interiér i exteriér zhotovený z jednoho kusu dřeva, vyráběný pod stejnojmennou značkou TIMBERIANT.

Mezi prezentujícími se výrobci nábytku na podzimním veletrhu FOR INTERIOR, který proběhl 20.–24. 9. 2022 na pražském výstavišti v Letňanech souběžně se stavebním veletrhem FOR ARCH (viz ZDE), se návštěvníkům letos již podruhé za sebou, po prezentační premiéře na jarní části veletrhu, představila mezi jinými také nábytkářská firma TIMBERIANT s.r.o. z Kutné Hory.

Byla založena v roce 2020 dnes šestatřicetiletým Petrem Vančurou, synem zakladatele kutnohorské firmy SCHODY TRIANT s.r.o. Ing. Jana Vančury a jejím druhým jednatelem. Jejich společná firma se od roku 2008 specializuje na výrobu různých typů schodišť (pevné, skládací, na zakázku vyráběné, točité, segmentové) ze dřeva v kombinaci s kovovými materiály a prvky z vlastní zámečnické dílny. Kromě schodišť se společnost z iniciativy syna Petra zabývá také zakázkovou výrobou vnitřního i venkovního zábradlí (k balkónům, galeriím, bazénům apod.), výrobou podest, pódií, stolů, lavic a dalšího venkovního i vnitřního nábytku a v neposlední řadě také výrobou pergol a různých typů přístřešků včetně garážových.

V části jejího areálu pak sídlí i v úvodu zmíněná nově vzniklá společnost TIMBERIANT, která se specializuje na designový nábytek do interiéru i exteriéru, jako jsou židle, stoličky, křesla, lavice a stoly, zhotovené až na výjimky vždy z jednoho kusu dřeva, respektive z části kmene stromu. Při jejich navrhování a výrobě se jednatel Petr Vančura spolu se svým cca šestičlenným pracovním týmem kolegů z „mateřské“ firmy inspiruje přírodou.

Materiál z doby Rudolfa II.

„Příroda je nekonečným zdrojem inspirace. Je to nepřeberný katalog krásných materiálů, barev, tvarů a nápadů. My z něho vybíráme to nejlepší dřevo, které zachováváme v jeho autentické podobě. Každý výrobek vytváříme z jediného opracovaného kusu kmene. Velké kusy dřeva vytvářejí obrovský tvůrčí potenciál. A ty menší nás uchvacují svojí strukturou, barvou a kresbou, což každý náš výrobek dělá jedinečným,“ sdělil mi na veletrhu přítomný Petr Vančura s tím, že na začátku je vždy výběr konkrétního stromu a spousta pečlivé ruční práce s jeho zpracováním a tvarováním. Často jde o stovky let staré stromy, které padly za oběť povětrnostním podmínkám nebo je bylo nutné pokácet z jiného důvodu.

Hmotnost některých nábytkových kusů se pohybuje až kolem 300 kg

„Při navrhování se necháváme inspirovat a vést jejich ušlechtilým dřevem, které určuje finální tvar i provedení výrobku. Protože příroda je dokonalá a my se ji jen snažíme napodobit,“ dodává P. Vančura, který pro tvorbu svých výrobků shání a nakupuje tvrdé i měkké dřeviny (primárně listnaté) především z lokálních zdrojů v okruhu do 50 km od Kutné Hory. Občas se jedná i o skutečně unikátní kusy, jako byl např…

Zobraziť celý článok v eDM 11/2022 >>

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina