drevostavby

Dřevostavby těží z nízké energetické náročnosti a schopnosti dodržet smluvené ceny a termíny dodání

Drevostavby_ADMD
Ilustrační foto: archiv ADMD
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Růst hypotečních sazeb v červenci 2022 opět zrychlil, podle aktuálních údajů ČSÚ meziročně o 8,4 % klesl počet stavebních povolení, orientační hodnota těchto povolení naopak vzrostla o 33,1 %. Jaká je současná situace v oblasti cen a dostupnosti dřeva a jiných materiálů, jak se změny cen projevují v konečných cenách pro investory? Jak si výrobci dřevostaveb poradí se současnými cenami energií a jak vidí aktuální vývoj na trhu dřevostaveb?

Podle Ing. Michala Šopíka, předsedy výkonné rady ADMD a majitele a jednatele společnosti VESPER FRAMES se zdražení dřeva, které přišlo v závěru 2. čtvrtletí 2021, zastavilo a ty loňské vrcholy jsou už minulostí.

„Další pokles současných cen však už nelze očekávat, protože obchodní marže z minulosti byly dlouhodobě neudržitelné, vliv mají a budou mít i ceny energií. Loni negativně působilo i narušení dodavatelsko-odběratelského řetězce, který se sice pomalu konsoliduje, ale stav před pandemií a válkou na Ukrajině je pryč. Musíme si zvykat na nové standardy, kdy určité komodity nebo výrobky budou ovlivňovat termíny našich dodávek. Týká se to zejména výrobků s vyšší přidanou hodnotou jako jsou například okenní výplně a jiné komplexní komponenty. U těch se dodací lhůta vůči minulosti prodloužila až na dvou či třínásobek. Takže situace je složitá, ale ne neřešitelná. Nabourává nám procesy, na které jsme byli zvyklí a které se nám všem včetně klientů líbily, ale s tím se všichni musíme vypořádat.

Na druhé straně pořád platí, že můžeme dodávky materiálů predikovat a výrobu i dokončení našich staveb podle toho plánovat. Klient tak sice pocítí posun v termínu předání stavby (ve srovnání s minulostí v řádů několika málo týdnů), ale na smluvně domluvený termín a cenu se může spolehnout.

Ta schopnost výrobců dřevostaveb garantovat termíny a ceny má velmi pozitivní odezvu v poptávce. Moderní stavařina s konsekvencemi na plánování a „kotvení“ cen a dohod je trvalou součástí DNA montovaných domů na bázi dřeva, a i proto nám zákazníci neubývají a práce naopak přibývá. Je to dáno i tím, že mezi novými klienty jsou investoři, kteří by dříve byli ochotni „riskovat“ nedodržení termínu nebo jiný faul ze strany dodavatelské firmy nebo developera. My jako členové ADMD máme pod kontrolou proces a umíme zaručit kvalitu i cenu. A pokud se přesto něco v průběhu realizace mění, klient to ví dostatečně dopředu a může na to reagovat.

Přibývají i klienti z mladé generace, kteří přemýšlí v širších souvislostech a uvědomují si, že zdroje planety nejsou nekonečné. Ti oceňují jak užitné vlastnosti mate­riálů a konstrukcí, které používáme, tak i udržitelnost jejich životního cyklu.

Nahrává nám i skutečnost, že ze dřeva se dá dnes postavit jakýkoliv typ stavby. Vidíme to ve světě i v Evropě, kde mají čeští výrobci dřevostaveb velmi dobré jméno. Materiálově, technologicky či konstrukčně patříme mezi špičku. V zahraničí tak stavíme objekty, po nichž u nás není poptávka nebo jsou s nimi spojené často liché předsudky a obavy z bezpečnosti nebo životnosti. Ale i u nás už realizujeme školy, školky, domovy důchodců, hotely a další typy veřejných staveb. Pořád nás limitují maximálně čtyři nadzemní podlaží, které u dřevostaveb dovolují současné normy. Na druhé straně platí, že také v České republice umíme postavit i 15 až 20 pater vysokou dřevostavbu, ale zatím tady chybí investoři, kteří by to po nás jako dodavatelích chtěli.

Další velkou výhodou našeho oboru je fakt, že nejsme moc závislí na fosilních palivech. Energetická náročnost výroby není tak velká a při využití fotovoltaiky se ještě snižuje. My konkrétně nepotřebujeme ani kubík plynu, protože si elektřinu vyrábíme z fotovoltaické elektrárny a pro topení využíváme odpad z dřevní hmoty, která vzniká při výrobě našich konstrukcí. Členové ADMD využívají i ekologické kotle na dřevo, někdo spaluje peletky, někdo s odpadem obchoduje a dodává jej výrobcům peletek nebo briket a na oplátku získává palivo zdarma nebo za velmi výhodnou cenu. Výroba dřevostaveb je tak nejen ekologická, ale i ekonomická.“

Ing. Tomáš Nemrava, člen výkonné rady ADMD a výkonný ředitel společnosti NEMA Dřevostavby k tomu dodává:

„Ceny surovin začaly postupně růst od jara loňského roku a ten nárůst byl poměrně velký, někdy až o 100 %. Poté se křivka obrátila a ceny volně klesaly, nyní jsou ustálené a ve srovnání s loňským rokem o cca 50 % vyšší. Problém není ani v dostupnosti dřeva, dodací lhůty jsou v řádu dvou týdnů, což bylo a je obvyklé, v tomto smyslu jsme zase zpátky v době před lednem 2021. Razantní navýšení cen z roku 2021 se samozřejmě projevilo i na konečné ceně domů, která vzrostla přibližně o 20 %. Na podzim loňského roku se ten růst finálních cen zastavil, a i když šly nahoru ceny dílčích materiálů nebo energií (sklo, beton, cement, železo nebo plyn), díky zlevňování dřeva se nám podařilo ty konečné ceny pro investory stabilizovat. Ta stabilizace cen u dřevostaveb se ukazuje v současnosti jako jedna z dalších klíčových výhod staveb na bázi dřeva: investoři velmi oceňují naši současnou schopnost dodržet nejen domluvený termín, ale i konečnou cenu stavby.

Vývoj na hypotečním trhu spolu s vysokou inflací utlumí stavební trh, což je pro lidi, kteří dlouhodobě uvažují o vlastním bydlení, ideální příležitost na zahájení stavby. Dostupné jsou výrobní kapacity i řemeslníci, což v době boomu nebylo. Samozřejmě lidé na vývoj reagují a část z těch, kteří mají stavební pozemek nebo stavební projekt a mohli by stavět, čeká na pokles úroků a stavbu odkládá. Nebo podepíší smlouvu o výstavbě a pustí se do základové desky, ale další postup odloží do doby, kdy uzavřou hypoteční smlouvu za lepších než současných podmínek. Ve střednědobém měřítku už nelze počítat s tím, že se vrátí doba levných domů za 2–2,5 mil. Kč, ale domy v kategorii 4–5 milionů, na které střední třída dosáhne, tady budou a my je budeme umět nabídnout.

Nám výrobcům dřevostaveb nahrává i měnící se pohled zástupců veřejného sektoru, kteří dřevostavby vnímají jako ekologické, energeticky úsporné, navíc s vysokou kvalitou vnitřního prostředí. Stavíme školy, školky, hasičárny, přístavby ke školám a školkám apod. Dřevo je ekologický a udržitelný materiál, kterého máme u nás dostatek, a je škoda vyvážet kulatinu, když ji umíme a můžeme u nás zpracovat, zvýšit přidanou hodnotu a využít dřevo v privátní i veřejné výstavbě.

Dřevostavby a jejich výrobci se umí vypořádat i se současným vývojem na trhu s energiemi. Naše stavby jsou nejen energeticky úsporné při svém provozu, ale maximálně vychází vstříc současným požadavkům na nové zdroje energie v domě a nízkou energetickou náročnost. Uvedu jeden konkrétní příklad: v sousední vesnici máme jako dřevostavbu postavený bytový dům s 12 byty, které všechny dohromady ročně plynem protopí cca 40.000 Kč, což vychází cca 3.500 Kč na jednu bytovou jednotku. Dřevostavby jsou navíc energeticky velmi úsporné i při výrobě. V našich výrobních provozech pracuje 100 lidí, ročně děláme kolem 200 dřevostaveb, a přitom i díky fotovoltaice na střechách našich objektů platíme jako firma měsíčně za energie po posledním navýšení pouhých 21.000 Kč.

Velkou předností je i naše schopnost, a oceňují to čím dál víc investoři z privátní i veřejné sféry, dodržet smluvené termíny a ceny stavby. Potřebný materiál máme na skladě, a i pro realizace v roce 2023 jsme dnes schopni přesně stanovit termín a cenu dodání a tu také o několik měsíců garantovat.“

Názory obou členů výkonné rady ADMD potvrzují, že dřevostavby a jejich výrobci, sdruženi v Asociaci dodavatelů montovaných domů, jsou i v této době plně připraveni reagovat na potřeby investorů a na výzvy, které současná doba přináší. Cenový růst surovin kulminoval v loňském roce a letos jsou už ceny jimi dodávaných staveb (nejčastěji na klíč) stabilizované. Materiálově a kapacitně proto zvládají dodávat stavby v dohodnutých termínech a za dohodnuté ceny, kromě rodinných domů jsou schopni ze dřeva postavit jakýkoliv typ stavby. Na bázi dřevostaveb dnes členové ADMD staví školy, školky, domovy důchodců, hotely a řadu jiných typů objektů.

Očekávaný mírný pokles zájmu o výstavbu nových rodinných domů, způsobený např. letošním růstem úroků u hypotečních úvěrů, jim vyvažují nové zakázky z oblasti veřejného sektoru. Dřevostavby mají nízkou energetickou spotřebu a jsou velmi flexibilní v oblasti forem vytápění (včetně OZE). S růstem cen jednotlivých energonositelů si navíc dokáže poradit i jejich energeticky úsporná výroba.

Autor: Ing. Lenka Trandová
ředitelka ADMD
Kontakt: trandova@admd.cz
Ilustrační foto: archiv ADMD

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina