aktuality

Dopady války na firmy: narušené dodavatelské řetězce i pokles poptávky

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Válka na Ukrajině tvrdě zasáhla i české hospodářství – její dopady pociťuje nebo očekává 9 z 10 podniků. Téměř každý druhý podnik v důsledku války zaznamenává problémy s dodavatelskými řetězci, zvýšené náklady kvůli zdražování energií cítí prakticky všichni. Bezmála třetina firem kvůli válečnému konfliktu očekává pokles poptávky, zatímco obchodní partnery a odbytiště ztratí 27 % podniků. Vyplývá to z bleskového průzkumu ČNOPK ze začátku března.

Problémy s dodavatelskými řetězy i úbytek poptávky nejvíce zasáhly velké výrobní firmy, v první řadě automobilový průmysl včetně dodavatelů. Na 83 % firem z této branže má kvůli válce problémy s dodavatelskými řetězci a 66 % hlásí pokles poptávky. Dodavatelské řetězce zadrhávají i ve strojírenství, jak potvrzuje 61 % podniků z této branže.

Čtvrtina firem uvádí, že je silně nebo velmi silně odkázána na ukrajinské zaměstnance, odliv zaměstnanců v důsledku války hlásí 18 % podniků. Válka tak ještě zhoršila dlouhodobou slabinu české ekonomiky – chybějící pracovní síly. Dlouhodobý nedostatek zaměstnanců hlásí polovina podniků. Kvůli úbytku poptávky však některé firmy naopak hledají práci i pro stávající zaměstnance.

„Válka a její dopady zasadily hospodářství po pandemii další ránu. A přesto: ochota podniků pomáhat je od prvního dne konfliktu ohromující, konkrétní pomoc Ukrajincům poskytuje v nějaké podobě 80 % firem,“ říká Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK. Nejčastěji jde o finanční dary (62 %) a materiální pomoc (53 %), následuje pomoc při evakuaci ukrajinských uprchlíků (35 %) a jejich ubytování (34 %). Protože řada firem chce pomáhat, ale je těžké zorientovat se v širokém spektru možné pomoci, uspořádala ČNOPK začátkem března za účelem zefektivnění pomoci Ukrajině a vzájemné výměny zkušeností mezi firmami fórum Help For Ukraine.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina