technológie

Provoz kotle na dřevotřísku MultiBio 300 PLCS

Technologie_MultiBio
Násypka se spodním mícháním (vlevo) a dopravníkem paliva spolu s kotlem na spalování dřevotřísky a prachu z odsávání MultiBio
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Inzerce

Na roční zkušenosti z provozu kotle na spalování dřevotřísky a prachu z odsávání MultiBio 300 PLCS se zeptal pan Jindřich Sinkule st. ze společnosti Petrojet Trade jednatele dřevovýroby Lopex, s.r.o. Krupina pana Júliuse Lukáče.

J. S.: Měl bych na Vás několik obligátních otázek a nejprve se zeptám, kde jste si nás našel?
J. L.: Byli jsme na výstavě nábytku v Nitře a myslím, že tam jsme se setkali poprvé.

J. S.: A Vy jste projevil tolik odvahy, že jste si řekl, tak do toho půjdu☺.
J. L.: Myslím, že to bylo v roce 2016, kdy jsme se o MultiBio začali prvotně více zajímat. Chtěli jsme rekonstruovat kotelnu a potřebovali jsme vyřešit otázku, co s naším palivem.

J. S.: A protože máte palivo v několika frakcích, není to vždy stejné. Vy jste mi před začátkem rozhovoru vyprávěl, že jste zkoušeli kontaktovat několik výrobců s tím, zda jsou schopni to, co vzniká ve Vaší výrobě, smysluplně a v rámci legislativy spálit. Můžete mi to ještě popsat?
J. L.: Ano, oslovili jsme několik výrobců kotlů různých značek rakouských i polských a měl jsem nějaké cenové nabídky na různé typy kotlů. Ale s těmi specifickými požadavky, které jsme měli, protože máme několik druhů paliv a potřebovali jsme je během sezóny střídat, to nebylo jednoduché. Ukázalo se, že značka MultiBio je v tomto ohledu velmi vstřícná a dokáže to řešit.

J. S.: My jsme Vám slíbili, že to půjde. A jaký je výsledek?
J. L.: Výsledek je takový, že to jde. Že to funguje.

J. S.: Co jsme slíbili, to jsme dodrželi.
J. L.: Ano, určitě.

J. S.: To jistě naši zákazníci potřebují slyšet, že si nevymýšlíme žádné věci, které bychom pak nemohli splnit. Řekněte mi ještě, jaká je rozloha v m2, kterou teď vytápíte.
J. L.: Vytápíme zhruba 3000 m2, možná už to je 3200 m2, ale výkonově je tam ještě rezerva.

J. S.: Podle toho, co jsem viděl, tak jsou to různé haly, není to jeden prostor.
J. L.: Ano, jsou to tři různé objekty a jsou propojené rozvody. A je tam vytvořena ještě rezerva na instalaci komory na sušení, kterou máme naplánovanou na příští rok. Myslím si, že tím využijeme kapacitu a mohli bychom využívat kotel po celý rok.

J. S.: Jasně, smysluplně si nasušit, co půjde z vlastních zdrojů. Vraťme se ještě k samotné realizaci. Jak hodnotíte to, jak jsme se podíleli na realizaci zakázky, jak probíhala veškerá komunikace, platby, a přípravy. Máte nějakou připomínku, nebo probíhalo všechno hladce?
J. L.: Všechno fungovalo standardním způsobem, dobrá komunikace. Řešili jsme počáteční stavební zásahy, protože kotelna se budovala úplně nová. Chvíli nám to trvalo. Samotný kotel byl vyrobený asi půl roku dopředu, než jsme ho instalovali, takže Vám stál na skladě. Aktivně jste reagovali na naše požadavky. Termíny úplně dokonale klaply a musím pochválit i instalační tým. Realizace proběhla rychle a precizně. Myslím, že za dva dny to bylo nainstalované a už se jen ladilo spalování.

Video z realizace kotle na dřevotřísku MultiBio 300 PLCS

J. S.: Vy jste byli šikovní a pochopili jste, jak systém MultiBio s otočným roštem funguje. Teď si umíte s různými frakcemi spalování poradit a je to tak, jak jste očekávali.
J. L.: Ano, je to otázka praxe a zkušeností, jak vyladit v rámci svých možností jednotlivé frakce paliva. Je to trochu nastavování a doladění, ale myslím si, že každý to zvládne a lehce si pak může měnit jednotlivé režimy. Není problém si do budoucna nastavit a uložit několik nastavení.

J. S.: Když jste si zpočátku měnili nastavení spalování a kontaktovali jste nás telefonicky, jak tato komunikace fungovala?
J. L.: Řeknu Vám upřímně, že jsme trochu podcenili online komunikaci, neměli jsme v kotelně nainstalovaný internet, takže jsme na připojení používali většinou telefon, což samozřejmě není ideální. Ale i v tomto ohledu musím pochválit MultiBio, že jste byli schopní i touto formou poradit. Ale musím každému do budoucna poradit, aby nepodcenil připojení kotle na dálkovou komunikaci přes internet.

J. S.: Připojit kotel na internet, my to vidíme online.
J. L.: Vy to vidíte online a reakce je z Vaší strany o to rychlejší, když vidíte parametry spalování. Myslím, že po roce používání se každý naučí, jak si doladit spalování sám. Musím poděkovat za velmi proaktivní přístup, dostával jsem odpověď většinou okamžitě, a proto jsme dokázali vše vyřešit vždy velmi rychle.

J. S.: Jak jste čistili kotel a jak dlouho jste topili, než jste ho čistili?
J. L.: Běžně se při provozu vyhazuje popel z popelníku asi jednou za týden. Čím lépe si vyladíte spalovaní, tím lépe kotel topí a je méně popelu.

J. S.: To ano, popel se vynáší, ale čištění kotle jako takové probíhalo po třech měsících si myslím, je to tak?
J. L.: Ano.

J. S.: Tak co říci ještě závěrem? Pochopil jsem, že jste spokojený, a že jste s kotlem MultiBio nešlápli vedle.
J. L.: Ano, jsem spokojený.

J. S.: To nás těší. Pokud by měl někdo na Slovensku o MultiBio zájem, jste ochotný mu kotel ukázat?
J. L.: Velmi rád ukážu, poradím, vysvětlím.

J. S.: Tak já se těším, až se za tři roky sejdeme u Vás v kanceláři a povíme si, co se změnilo. Děkuji za rozhovor.
J. L.: I já děkuji.

Petrojet Trade s.r.o. - logo

Kontakt:

Petrojet Trade s.r.o.
U Koupaliště 2707
269 01 Rakovník
tel.: +420 777 700 096 – 97
e-mail: info@multibio.eu
www.multibio.eu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina