aktuality

Od prototypu sešroubovaného v garáži k výrobě milionté židle

Zakladatelé společnosti RIM CZ Milan Nagy a Rudolf Fukal
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Sedací nábytek Rim je nedílnou součástí kanceláří v České republice i zbytku světa. Společnost RIM CZ dnes ze Zlínského kraje vyváží 150 tisíc židlí ročně na všechny kontinenty a letos si připomíná 30 let od svého vzniku.

Zakladatelé Milan Nagy a Rudolf Fukal se poznali v letecké výrobě a po revoluci oba cítili touhu věnovat se svému vlastnímu podnikání. Za celým rozjezdem firmy byla ale spíše náhoda než promyšlený plán. Milan Nagy sháněl židli k pracovnímu stolu pro svoji manželku. Neuspokojivý výběr a malá nabídka na trhu oba zakladatele dohnala až ke společnému rozhodnutí pustit se do výroby sami. V roce 1991 tak vznikl první prototyp podle inspirace z tehdy populárního časopisu Udělej si sám.

Tuto dobu dnes připomíná už jen první prototyp vystavený v sídle společnosti – garáž dávno nahradily vlastní výrobní haly a z jedné židle je 150 tisíc židlí ročně. Co zůstává stejné, je důraz na ergonomii a dlouhou životnost všech výrobků a přátelství obou zakladatelů. „Naším snem vždy bylo mít velkou evropskou firmu. Cesta k ní byla a je přes nápady a kvalitní tým spolupracovníků,“ dodává Milan Nagy.

K dnešnímu dni putovalo do světa z výroby v Tlumačově přes 1,5 milionu židlí. Usedají na ně lidé po celé Evropě, ale například i v Tanzanii či na Mauriciu. Klíčové je v tomto směru obchodní zastoupení, o které se stará přes 500 dealerů. Showroomy má značka kromě Prahy a Otrokovic i v Budapešti nebo Vídni.

Hranice Zlínského kraje překračuje firma i řadou spoluprací se světovými designéry. Za ty v minulosti získala i několik mezinárodních ocenění, ať už jde o Red Dot, German Design Award či ocenění Good Design. Nejnovější kolekce Muuna od designérů Massima Costaglii a Giulia Mazzantiho se stala absolutním vítězem ceny Nábytek roku 2021 vyhlašované Asociací českých nábytkářů.

Židle Muuna

Vlastní technologie a kontrola nad celým procesem od návrhu až po sériovou výrobu otevírá prostor pro inovace. Největší posun je možné sledovat ve výrobě jako takové – stále ve větší míře se v ní uplatňuje automatizace a robotizace. Společnost je tak připravena na další růst a chystá např. expanzi na severoamerický a britský trh. V plánu je také další rozšiřování produktových řad nebo vývoj prémiové ergonomické otočné židle.

Zdroj: TZ RIM CZ

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina