aktuality

Potrebujeme zvyšovať finalizáciu a nie spracovateľské kapacity

PRP
30 km od popredného spracovateľa ihličnatého dreva na Slovensku PRP, s.r.o. Tomášovce by mali o dva roky sprevádzkovať veľkokapacitnú pílu Ziegler Holzindustrie GmbH & Co. KG z Bavorska. Foto: FB PRP, s.r.o.
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

So znepokojením a zásadným nesúhlasom sa vo Zväze spracovateľov dreva SR i mimo neho stretol ohlásený zámer na novú investíciu do segmentu spracovania dreva na Slovensku, ktorú prezentoval po podpise Memoranda minister hospodárstva Richard Sulík a predstavitelia firmy Ziegler Group z Bavorska.

„Disponibilného dreva je na Slovensku, aj kvôli zníženej ťažbe a predovšetkým kvôli obrovskému dopytu, čoraz menej a preto je potrebné vyťaženú guľatinu efektívne a transparentne rozdeliť tak, aby boli uspokojení tí najväčší i tí najmenší spracovatelia,“ vysvetľuje Ing. Milan Benco, predseda Drevárskej sekcie ZSD SR a dodáva: „Krehká rovnováha v dodávateľskom a spracovateľskom reťazci sa u nás vytvárala desaťročia a nechceme, aby bola narušená zbytočnými excesmi. Na Slovensku potrebujeme investovať do existujúceho stabilného spracovateľského prostredia, avšak nie kvôli zvyšovaniu kapacity na spracovanie guľatiny, ale investície by sme mali smerovať na zvyšovanie finalizácie produktov z reziva, ktoré naďalej vo veľkej miere vyvážame za hranice. Hoci aj v tomto prípade je potrebné rozlišovať medzi spracovaním ihličnatej a listnatej drevnej hmoty.“

Ihličnatých piliarskych kapacít je na Slovensku v súčasnosti na niečo vyše 3 mil. m3 piliarskej hmoty. Odkiaľ si chce Ziegler Group zaistiť surovinu aj napriek tomu, že ako uvádza: „Firma by chcela ročne spracovať milión metrov kubických dreva a napriek súčasnému nedostatku dreva sa o dodávky suroviny neobáva.“

Argumentovať vytvorením 430 pracovných pozícií je, mierne povedané, nezmysel, pretože viac ako 430 pracovných pozícií v regióne Rimavskej Soboty zanikne vtedy, keď zaniknú malé, stredné regionálne píly kvôli nedostatku dreva, ktoré k sebe naakumuluje nový veľký spracovateľ, ktorý bude schopný preplatiť všetky ceny v regióne. V ohrození sa ocitne aj susedná lučenská píla PRP, s.r.o., ktorá momentálne investuje 20 mil. eur do kapacity na finalizáciu reziva do stavebného dreva pre výstavbu drevostavieb.

Aj kvôli týmto obavám sa predstavitelia ZSD SR, spolu s firmou PRP, s.r.o., stretli v utorok 10. augusta 2021 na rokovaní s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom, ktorý ich uistil, že v podpísanom Memorande, ktoré je v utajenom režime na žiadosť firmy Ziegler Group, nie je žiadna zmienka o štátnej záruke dodávok dreva alebo o investičnej pomoci od štátu. Ak sa Ziegler Group napriek tomu rozhodne pre investíciu v priemyselnom parku v Rimavskej Sobote, bude sama znášať všetky s tým spojené riziká.

Zdroj: TS ZSD SR

Súvisiaci článok: Významná investícia do spracovania dreva v SR

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina