aktuality

Stavebnictví v letošním roce poroste o 1,4 %

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V letošním roce by české stavebnictví podle ředitelů stavebních společností mělo růst, a to o 1,4 %. S obdobným růstem ve výši 1,3 % počítají ředitelé stavebních společností také v příštím roce. Velké stavební společnosti (s obratem nad 100 mil. Kč ročně) očekávají růst trhu mírně nižší, a to ve výši 0,9 % v letošním roce a ve výši 0,7 % v roce následujícím. Naopak malé stavební společnosti počítají s růstem vyšším, a to shodně 2,1 % v roce 2021 a 2022. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2021 zpracované analytickou společností CEEC Research s.r.o.

Při rozdělení podle zaměření stavební společnosti vidíme pouze mírné rozdíly. Stavební společnosti věnující se převážně pozemní výstavbě v roce 2021 očekávají růst trhu o 1,6 % a společnosti věnující se převážně inženýrské výstavbě očekávají v roce 2021 růst trhu o 1,1 %. Pro rok následující predikují shodně růst trhu o 1,3 %.

Kapacity stavebních společností jsou v současné chvíli vytíženy na 93 %. Ve třetím kvartálu letošního roku očekávají dotázané stavební společnosti vytížení vyšší, a to na 96 %.

Tržby stavebních společností podle dotázaných ředitelů stavebních společností porostou, a to o 2,1 % v letošním roce a o další 2,2 % v roce příštím. Podle očekávaní ředitelů by měly rychleji růst velkým stavebním společnostem (s obratem nad 100 mil. Kč ročně). Ty očekávají růst svých tržeb o 2,7 % v letošním roce a o dalších 2,3 % v roce následujícím. Malé stavební společnosti naopak očekávají v letošním roce růst svých tržeb o 1,2 % v roce letošním a o další 2,1 % v roce následujícím.

V letošním roce tržby porostou vyšším tempem u společností zabývajících se převážně pozemní výstavbou. Ty očekávají růst tržeb o 2,3 % v roce 2021 a o další 2 % v roce 2022. Společnosti zabývající se především inženýrskou výstavbou predikují růst svých tržeb o 1,8 % v roce letošním a o další 2,5 % v roce následujícím.

V současné chvíli mají stavební společnosti nasmlouvané zakázky v průměru na 9 měsíců dopředu. Pro 47 % dotázaných se jedná o stejně dlouhou dobu jak v loňském roce. Pro 29 % se jedná o nárůst této doby a pro zbylých 24 % se naopak jedná o pokles této doby v meziročním srovnání.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina