aktuality

Odborníci LDF MENDELU zjišťují stáří sušíren ovoce na Horním Vsacku

Odborníci LDF MENDELU zjišťují stáří sušíren ovoce na Horním Vsacku
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Metodou dendrochronologické datování určí stáří šesti vybraných sušíren v regionu. Na výzkumu se podílí Michal Rybníček s kolegou Tomášem Kolářem z Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií LDF MENDELU. Současně na toto téma zpracovává svoji bakalářskou práci student Matěj Košťák.

Muzeum regionu Valašsko, které zjišťuje stáří sušíren v rámci výzkumu, vybralo záměrně ty, u nichž je obtížné dohledat informace z historických map či písemných pramenů.

„U pěti z nich bezpečně víme, že je majitelé v minulosti stěhovali v rámci jednoho gruntu či mezi katastry obcí. Chceme zjistit jejich přesný věk a případně i místo, kde původně stály,“ uvedla Ivana Spitzer Ostřanská z Muzea regionu Valašsko.

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně odebrali vzorky dřevěných trámů z objektů v lokalitách Vsetín-Potůčky, Zděchov, Halenkov a Hošťálková. V laboratoři nyní počítačovým rozborem zkoumají, jak staré je dřevo, které bylo na jejich stavbu použito. Metoda dendrochronologického datování založená na analýze letokruhů dokáže určit stáří dřeva s přesností na jeden rok.

„Výsledky dendrochronologického datování budou hotovy do konce června letošního roku. Drtivá většina odebraných vzorků z těchto nově analyzovaných sušíren ovoce byla dubových,“ upřesňuje Michal Rybníček.

Dendrochronologickým datování sušíren ovoce se odborníci LDF MENDELU zabývají posledních pět let. S výzkumem začínali v oblasti Vizovické vrchoviny, odkud mají 14 datovaných roubených sušíren ovoce.

Zdroj: MENDELU

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina