aktuality

Lesnícke inštitúcie posielajú otvorený list pani prezidentke

LESYSR_list_prezidentke
Zástupcovia lesníckych inštitúcií deklarujúci podporu odchádzajúcemu ministrovi Jánovi Mičovskému. Foto: archív š.p. LESY SR
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Štátny podnik LESY SR, Štátne lesy TANAP-u a Lesopoľnohospodársky majetok Ulič, š.p., zasielajú otvorený list pani prezidentke Zuzane Čaputovej, aby neprijala demisiu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jána Mičovského.

Výzvu dobrovoľne a v krátkom čase podpísalo viac ako tisíc zamestnancov štátneho podniku LESY SR, Štátnych lesov TANAP-u, a Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič, čo je takmer tretina všetkých zamestnancov spomínaných podnikov.

Generálny riaditeľ LESOV SR Tomáš Čuka: „LESY SR, š.p., zvolali štátne organizácie lesného hospodárstva: Štátne lesy TANAP-u, LPM Ulič, š.p., za účelom stabilizácie v rezorte s cieľom udržania zamestnanosti vo vidieckych regiónoch.“

Riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Ján Marhefka: „cítime podporu našich zamestnancov, preto sme požiadali v ich mene pani prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby sa svojou autoritou zasadila o zotrvanie p. ministra Jána Mičovského vo funkcii ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.“

Región Uličskej doliny predstavuje územie s vysokou nezamestnanosťou, a takmer žiadnymi inými možnosťami na zamestnanie mimo lesníckej a poľnohospodárskej činnosti. LPM Ulič, š.p., predstavuje najväčšieho zamestnávateľa v tejto hladovej doline, zamestnáva takmer 200 ľudí a plní aj funkciu sociálneho podniku. Riaditeľ Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič, š.p., Mário Perinaj: „zamestnanci LPM Ulič sa reálne obávajú o ich ďalšiu budúcnosť v podmienkach hladovej doliny a očakávajú, že p. minister Ján Mičovský zabojuje za zachovanie štátneho podniku LPM Ulič pod ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Aj z tohto dôvodu dobrovoľne podpísala uvedenú výzvu drvivá väčšina našich zamestnancov.“ Zároveň dodáva, že p. minister Mičovský bol pre nich zárukou, že podnik LPM Ulič zostane zachovaný. V minulosti bola už niekoľkokrát snaha o zrušenie podniku LPM Ulič.

Znenie otvoreného listu:

Otvorený list prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej

Vážená pani prezidentka Slovenskej republiky!

Zamestnanci štátnych podnikov LESY Slovenskej republiky, Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič a príspevkovej organizácie Štátne lesy Tatranského národného parku Tatranská Lomnica podporili svojimi podpismi znenie Výzvy adresovanej pánovi ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Jánovi Mičovskému na stiahnutie ním podanej demisie.

Naše dôvody sú uvedené vo výzve, ktorú podporilo v priebehu pár hodín viac ako tisíc zamestnancov vyššie uvedených organizácií. Žiadame ho, aby sa váhou svojej autority zasadil o naplnenie aktuálneho programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky, a to predovšetkým v oblasti lesného hospodárstva a starostlivosti o našu vidiecku krajinu. Sme presvedčení, že vysoká odbornosť a nespochybniteľný morálny kredit pána ministra Jána Mičovského sú toho najlepšou zárukou.

Preto Vás žiadame o porozumenie a podporu lesníckeho sektora, ktorý je už niekoľko storočí neoddeliteľnou súčasťou našej malebnej krajiny. Váš rozhovor s pánom ministrom Mičovským, ktorého považujeme za úprimného, čestného a pre vec zapáleného človeka, by mohol podľa nášho názoru znamenať prehodnotenie jeho stanoviska k podanej demisii a pokračovanie v už započatých reformách v lesnom hospodárstve.

K nesporným prínosom jeho krátkeho pôsobenia vo funkcii ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka patrí očistenie rezortu a rázne vysporiadanie sa s ťaživou minulosťou. Teraz nastal čas na realizáciu pripravených reforiem.

Pán minister Mičovský podľa nášho názoru vníma silnú podporu zamestnancov rezortu a mohol by po rozhovore s Vami prehodnotiť ďalšie zotrvanie vo funkcii ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.

Ing. Tomáš Čuka, generálny riaditeľ LESY SR, š.p. ___________

Ing. Mário Perinaj, riaditeľ LPM Ulič, š.p. ___________

Ing. Ján Marhefka, riaditeľ ŠL TANAP-u ___________

Zdroj: TS LESY SR, š.p.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina