aktuality

Otevřeli repliku vyhořelého dřevěného kostela v Gutech

V Třinci-Gutech slavnostně otevřeli pro veřejnost kostel Božího Těla. Foto: Vladimír Pryček
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V Třinci-Gutech slavnostně otevřeli pro veřejnost kostel Božího Těla. Jde o repliku původní stavby z 16. století, kterou zničil požár. Repliku vyhořelého dřevěného kostela při první bohoslužbě v neděli 6.6. zároveň vysvětili. Poprvé se rozezněly také nové varhany. V kostele původně postaveném v první polovině 60. let 16. století dosud žádné nebyly.

Památkově chráněný dřevěný kostel shořel v létě 2017 poté, co jej úmyslně zapálila trojice mladíků. Oheň způsobil na mobiliáři škodu téměř 6,7 milionu korun, škoda na budově kostela byla vyčíslena na 14 milionů, historická škoda je ale nevyčíslitelná. Obnova kostela vyšla zatím na více než 30 milionů korun. Nová stavba je věrnou kopií původního kostela. Interiér, který oheň zcela zničil, byl nahrazen moderním mobiliářem a soudobou výzdobou.

Repliku z jedlového dřeva zhotovila bez jediného hřebíku rodinná tesařská firma Papšíků v Hošťálkové na Vsetínsku za použití tradičních řemeslných technik. Spotřebovali 450 m3 jedlového dřeva, 150 m3 smrkového dřeva na šindele, jimiž je pokryta střecha, a přes 10 m3 dubu použitého především na základy kostela. Hotový kostel tesaři rozebraný převezli a postavili na připravený základ.

Replika dřevěného kostela je lépe zabezpečena proti požáru než původní stavba –⁠ budova je napojena přímo na centrální pult ochrany hasičů, na dohled od kostela je také protipožární nádrž se zhruba 24 kubíky vody.

Zdroj: ČT

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina