technológie

Pro montáž lepených stavebních prvků na principu nábytkových korpusů

Technologie_Drevenyhrebik
Stavební dřevěné hřebíky z jasanu a buku jsou primárně určené k rohovému „L“ nebo „T“ spojení CLT panelů. Foto: Ing. František Novák
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Před necelými dvěma roky jsme představily patentovaný spojovací systém X-fix (viz ZDE), založený na principu dřevo–dřevo, určený pro bezšroubovou montáž pětivrstvých CLT panelů od tloušťky 100 mm a více. Na podobném, ale realizačně jednodušším principu je založeno také spojování tenčích CLT panelů, případně lepených KVH, BSH nebo rostlých konstrukčních hranolů v tloušťkách 80–100 mm. A to pomocí speciálních 320 mm dlouhých krokových (stupňovitých) dřevěných hřebíků (kolíků), představených před časem jistou rakouskou firmou zaměřenou na nejrůznější spojovací materiál montážních prvků dřevěných konstrukcí a aplikovatelných mimo výrobní dílny i na staveništi.

Rozměry, varianty a pevnost spojení

Technologie_Drevenyhrebik

Výše zmíněné stavební krokové hřebíky jsou určené pro snadné a rychlé spojování jak konstrukčních CLT panelů nosných obvodových či vnitřních stěn (spojení v rozích do tvaru písmen „L“ nebo „T“), tak také tenčích rostlých či lepených konstrukčních prvků, které lze kromě toho v případě potřeby spojovat i v ploše, a přitom i délkově nastavovat. V pravém slova smyslu jde o dřevěné 320 mm dlouhé kolíky, které jsou od hlavy po patu soustružené ve čtyřech různých průměrech – 40, 30, 25 a 20 mm, a to vždy v délce příslušné části dříku ve vzdálenosti 80 mm. Vyrábí se v dřevinách jasan a buk s expediční vlhkostí 7–8 % kvůli nezbytné rozměrové stabilitě. Jsou určené pro spojování konstrukčních materiálů pevnostních tříd C24, GL24h a BSPH. V závislosti na těchto třídách se pak upínací síla a pevnost ve smyku jednoho jasanového kolíku v místech styčných průměrů 30 mm a 25 mm pohybuje v rozmezí 9,8–11,4 kN respektive 7,0–8,2 kN, u bukového kolíku v rozmezí 10,5–12,2 kN respektive 7,6–8,8 kN.

Instalace hřebíků a vlastní montáž

Při vlastním spojování konstrukčních prvků se dřevěné hřebíky, v počtu určeném projektantem či statikem, používají v závislosti na průřezech prvků buď v celých délkách nebo se při montáži v místě hlavy zkracují jejím částečným nebo celkovým odříznutím. Vkládají se do předvrtaných otvorů, vytvořených v dílenských podmínkách nebo na staveništi. K tomuto účelu má výrobce v nabídce spolu s kolíky i speciální stupňovitý vrták HS (s odpovídajícím průměrem 20–40 mm) se stopkou o průměru 16 mm, použitelný v klasických ručních vrtačkách v kombinaci s vrtačkovým stojanem. Do vytvořených otvorů se hřebíky volně (nasucho) zasunou až po spodní rovinu hlavy a poté se pomocí kladiva zatlučou na doraz provedeného vyvrtání, čímž se spojované prvky stáhnou k sobě na těsnou spáru. Případný vzniklý přebytek hřebíku se pak odřízne a obrousí.

Technologie_Drevenyhrebik

Po aplikaci dřevěné hřebíky podle výrobce do sebe natáhnou určitou vyšší vlhkost ze spojovaných prvků, čímž dojde k nepatrnému zvětšení jejich průměrů a potažmo k vytvoření bezpečného a pevného spoje. Pro snadnější zasouvání a zatloukání hřebíků do otvorů se doporučuje spodní část hlavy a celý dřík lehce navlhčit vhodným lepidlem, které po vytvrzení celkovou pevnost spoje ještě zvýší.

Foto: autor a archiv výrobce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina