aktuality

Tvrdý lockdown průmyslu by měl stejný efekt, jako v současné situaci zavřít tisíce testovacích míst

Ilustrační foto
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Na základě bleskového průzkumu mezi členy AČN jednoznačně vyplynulo, že společnosti vyrábějící nábytek jsou schopny své zaměstnance ochránit. Řada z nich na své náklady pravidelně provádí testování na koronavirus. Firmy nakoupily a daly svým zaměstnancům respirátory FFP2 nebo nanoroušky, někde i ochranné brýle. Dezinfekce na pracovištích je samozřejmostí. Tyto ochranné prostředky zaměstnanci ve firmách povinně nosí. Je to i v zájmu samotných zaměstnanců, kteří nechtějí svou firmu ohrozit. U drtivé většiny výrobních společností se projevuje ohromná solidarita pracovníků s firmou, která jim dává práci. Lze bez nadsázky říct, že každá nábytkářská firma se mění v testovací místnost…

To, že tvrdý lock down průmyslu přinese výrazně více škody než užitku, vyzkoušeli před námi již v Izraeli. (Po tvrdém lock downu křivka nakažených prudce vystřelila nad původní hodnoty.) Pokud by došlo k uzavření průmyslových podniků, mnohé firmy by se ocitly ve skutečně existenčních potížích. Často se jedná o desítky let budované firmy, tisíce hodin práce a odříkání sobě i celé rodině. Je smutné, pokud se někteří odborníci na viry vyjadřují o celém průmyslu jako o české montovně. Je to neuctivé k tisícům firem všech velikostí.

Přístup majitelů firem i samotných zaměstnanců ve výrobě nábytku ukazuje maximálně zodpovědný přístup. Ředitel firmy vyrábějící čalouněný nábytek říká: „Sami zaměstnanci se bojí, aby covid do firmy nezatáhli. Několikrát se mi stalo, že mi zaměstnankyně volala, že jí není dobře. Okamžitě jsem reagoval, ať do práce nechodí a nechá se otestovat…“ Samo o sobě uzavření obchodů a showroomů s nábytkem způsobuje, že je ve firmách méně práce. Méně práce znamená i více prostoru pro hygienická opatření.

Poukazování na průmysl je bohužel pouze líbivý populismus. Netvrdíme, že na pracovišti k přenosu nákazy nemůže dojít. Rozhodně lze, ale šíření eliminovat. V případě lock downu průmyslu je iluzorní si myslet, že se situace s nákazou covid 19 zlepší. Nezlepší. Ba naopak zhorší! Je naivní si představovat, že pokud lidé z průmyslu zůstanou doma, zavřou se ve svých bytech a budou v izolaci sledovat televizi. Je velmi pravděpodobné, že nebudou. (Některé průmyslové podniky testují již delší dobu. Výsledky ukazují, že se zde virus nevyskytuje ve vyšší míře než v ostatní společnosti. Povinným testováním se ovšem daří šíření zastavit. A to je nesmírně důležité.)

Zdroj: TZ AČN

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina