aktuality

Koník z bukového dreva sa pohybuje na kolieskach

Typickou drevenou kyjatickou hračkou je drevený koník
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Typickou drevenou kyjatickou hračkou je drevený koník. Drevená hračka má často aj formu kohútika, fúrika, postieľky alebo ježka. Vyrobená je z bukového dreva na drevenom podstavci s kolieskami. Hračka je vyzdobená kruhovými ornamentmi, ktoré vytvára rezbár pomocou kružidla a rydla. Vyrezávaná hračka z bukového dreva je potom namorená prírodnými moridlami.

Tradícia výroby drevenej hračky z Kyjatíc zanikla pred niekoľkými desaťročiami. Snaží sa ju obnoviť Ladislav Hedvigi z obce Rimavské Zalužany. Z vlastných prostriedkov začal obnovovať objekt bývalej obecnej školy, ktorý dostal ako dar od evanjelickej cirkvi. Je to 200-ročná budova školy s bytom pre učiteľa. Cieľom je vytvoriť projekt na jej obnovu a získať financie na obnovenie malej prevádzky, kde by boli zamestnaní 2 – 3 rezbári, možno aj formou chránenej dielne. Zároveň tu vytvára priestor pre interaktívnu výstavu hračiek a atraktívne zameranie tvorby pre deti.

Obec Kyjatice v okrese Rimavská Sobota patrí do regiónu Malohontu. Preslávená bola výrobou typických drevených hračiek. Ešte v 80-tych rokoch 20. storočia vyrábali hračky vychýrení rezbári Ján Beňo a Július Petráš. Pokračovateľom v 90-tych rokoch bol Rudolf Stehlík z obce Veľké Teriakovce, ktorý zomrel v roku 2010. Posledným rezbárom zostal Ladislav Hedvigi.

Po rekonštrukcii starej obecnej školy v Kyjaticiach by to mohla byť nová rezbárska dominanta v regióne, ktorá by oživila zabudnuté tradície. Zároveň by priniesla radosť deťom z drevených hračiek. Zdobenie hračiek je minimálne európskym unikátom.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

sk_SKSlovenčina