technológie

Optimalizace dílů s obráběním pro CNC Nestingové centrum (2. část)

SSW
Obrobená deska z optimalizace DAEX CUT. Foto: archiv ŠPINAR – software s.r.o.
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Inzerce

Program pro atypickou výrobu nábytku od ŠPINAR – software

V předchozím vydání Dřevařského magazínu jste si mohli přečíst (viz ZDE), jak se firmě ŠPINAR – software podařilo zajistit požadavky na dodávku grafického programu a jeho propojení na výrobu a optimalizaci dílů na plotny pro CNC Nestingové centrum firmy 23PM z Prahy, která již téměř 20 let navrhuje a vyrábí atypické interiéry i pro nejnáročnější zákazníky.

O svých zkušenostech s implementací programů od firmy ŠPINAR – software do náročného provozu zakázkové výroby se podělil pan Pavel Sarnovský majitel firmy 23PM.

P. S.: Nadstavba DAEX umí i sektorový provoz s parametrickými změnami. V programu DAEX optimalizujeme díly ze zakázky a přenášíme je do nářezového plánu, který se i s vrtáním odesílá přímo do CNC. Ale to není vše. DAEX dokáže pokrýt evidenci zakázek se správou i na velké vzdálenosti mezi výrobou a kanceláří. Prostředí programu DAEX mi umožňuje individuální nastavení podle potřeb firmy a otevírá prostor pro další růst mé společnosti.

ŠSW: Co rozhodlo ve výběru programové části CNC Nestingového centra od firmy ŠPINAR – software?
P. S.: Jak jsem se již zmínil. Měli jsme dobré reference a shodu dodavatele programu s dodavatelem CNC, ale hlavně jsme se dohodli na ceně, která byla ve srovnání s konkurencí přijatelná. Potřeboval jsem to celé „zastřešit“, a to od kreslení/návrhů, vedení zakázek, fakturace, spotřeby materiálu na danou zakázku až po skladový program. To programy TurboCAD a DAEX byly schopny nabídnout i ve svém standardu, k tomu jsou však možná i jejich další rozšíření.

ŠSW: Jak jste byli spokojeni s dodávkou a celkovou implementací?
P. S.: Bylo nám jasné, že nebude vše hned. Nejprve je potřeba se naučit s programem pracovat, a to znamená školení a zkoušení. Obrovskou výhodou bylo, že firma ŠPINAR – software měla již s dodavatelem CNC Nestingu základní testy exportů a delší zkušenosti ze spolupráce.

Tím mi ubylo mnoho koordinace propojení mezi dodavatelem stroje a programu. Každý výrobce má svá specifika jak na export, tak na přípravu optimalizace dílů pro formátování CNC a na odvrtání dílců. My jsme měli své specifické požadavky vyzkoušené díky mnohaleté předchozí zkušenosti s konstrukcí atypického nábytku. Chtěli jsme vše řešit přes formát DXF, abychom do optimalizovaných výkresů mohli kdykoliv zasáhnout buď v TurboCADu, nebo v programu dodavatele CNC.

A v tomto momentu je propojení dodavatele (výrobce) a realizátora implementace softwaru zkrátka klíčové, a to se zjistí hlavně v již rozběhlé realizaci. Mnohokrát jsem nebyl ani účastníkem rozhovoru mezi dodavatelem stroje a programu, například při doladění postprocesorů. Hodnotil jsem kladně možnost poměrně rychlého základního nastavení nebo naprogramování specifických požadavků, které byly v naší firmě dané a zažité a nechtěli jsme je měnit. Tato služba je pro mě nutností, protože se chci i nadále věnovat takovému stylu práce jako doposud a nechci se přizpůsobovat nějakému jinému systému. Co se týče časové náročnosti zvládnutí programu, tak je to relativně rychlé. Ze začátku se dají exportovat sestavy, které jsou součástí programu, ale pokud vytváříte cokoliv atypického, vždy to chvíli zabere a záleží na každém, kolik času tomu chce věnovat.

Nicméně dodavatel vám může jít naproti, a to jsou služby, které jako majitel společnosti stejně jako kolegové v týmu oceníte. Od mého rozhodnutí pořídit si program od firmy ŠPINAR – software uplynuly přibližně 1–2 měsíce, než bylo vše připraveno. Předcházela tomu instalace programu, zaškolení a exportní funkční optimalizace pro CNC Nestingové centrum. Je možné, že vše by mohlo proběhnout i rychleji, ale jak jsem již zmiňoval, je potřeba vzít v potaz, že veškeré nasazení programu probíhá při běžném provozu firmy a mezitím je nutné naplánovat i školení a testy.

Závěrem bych rád řekl, že spolupráci s firmou ŠPINAR – software hodnotím jako úspěšnou. Pořízení programu není prostý nákup, protože firma, která vám jej dodá, se zároveň stává vaším partnerem, ze kterého musíte mít dobrý pocit, protože s jeho pomocí řídíte technologie své společnosti, a to je rozhodnutí na dlouhou dobu. S firmou ŠPINAR – software jsme dohodnuti na spolupráci s možností referenčního předvedení technologie celého propojení programu, a to od návrhu až po export dat do CNC Nestingového centra v sídle naší firmy, v Zákolanech u Prahy.

Děkujeme za rozhovor.

SSW_lg

Kontakt:

ŠPINAR – software s.r.o.
Lipová 11
CZ-602 00 Brno
tel.: +420 543 236 223
e-mail: info@spinar.cz
www.spinar-software.cz

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina