aktuality

Produkce nábytku v ČR letos kvůli koronaviru nejspíš klesne

Ilustrační foto
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Při příležitosti konání veletrhu FOR INTERIOR v Praze – Letňanech (1. – 4.10.2020) Asociace českých nábytkářů zveřejnila předběžné výsledky o stavu českého nábytkářského průmyslu. „Odborný odhad produkce nábytku v České republice ukazuje, že se v letošním roce vyrobí téměř stejné množství nábytku jako v loňském roce. Nicméně, očekáváme mírný pokles. Tím bude pravděpodobně přerušen kontinuální růst objemu výroby od roku 2010. Český nábytek se ovšem daří úspěšně exportovat. Ukazuje to ukazatel exportní výkonnosti, který se oproti roku 2019 zvedne. Tuzemská spotřeba nábytku klesne, ale ne pod hodnotu roku 2018. I to můžeme považovat za pozitivní zprávu,“ uvedl k výsledkům Ing. Tomáš Lukeš, tajemník AČN.

Výkon oboru výroby nábytku byl, podobně jako mnoho jiných oborů, zasažen koronavirovou krizí, vyhlášením mimořádného stavu i různými opatřeními přijatými proti šíření nemoci Covid-19. Jednotlivé podniky byly zasaženy různým způsobem. Firmy závislé na obchodní síti pocítily výpadek téměř okamžitě. Naopak ti, kteří měli nasmlouvané objednávky na vybavení různých typů interiéru (komerční i nekomerční) vyráběli bez přerušení. To je dáno výrobním zaměřením jednotlivých firem.

Nyní se zdá, že se výpadky ve výrobě v podstatě podařilo dohnat a podnikatelé se začínají potýkat s problémy jako před koronavirem, jako je nedostatek kvalifikovaných pracovníků atd.

Z grafů, které jsou v příloze, je patrné, že v letošním roce dojde k poklesu produkce, importu i exportu. Nicméně exportní výkonnost, která udává poměr nábytku vyrobeného u nás a následně exportovaného, vzroste. Veličina exportní výkonnosti eliminuje reexporty, tedy nábytek k nám dovezený a následně vyvezený. Negativním jevem je pokles spotřeby nábytku, který pravděpodobně v letošním roce nastane. Pro české výrobce nábytku je ovšem důležité, že svůj podíl na trhu posílí. Podíl importu na spotřebě klesne z 53,73 % v roce 2019 na 51,79 % v roce 2020.

Objem produkce poklesne z 47,98 mld. Kč v roce 2019 na 47,9 mld. Kč v roce 2020. Pozitivní je, že předpokládaný pokles je relativně malý a neklesne pod hodnotu roku 2018, kdy dosáhl hodnoty 46,34 mld. Kč.

„U exportovaného nábytku z ČR ceny za kilogram od roku 2017 rostou a počítáme, že vzrostou i v letošním roce na 94,26 Kč/kg. Oproti tomu cena importovaného nábytku bude 71,3 Kč/kg. Nadále se projevuje trend dovozu stále levnějšího nábytku a lze se dohadovat, že i nábytku méně kvalitního,“ uzavírá Tomáš Lukeš.

Zdroj: Tisková zpráva AČN

 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina