Žiakom ZŠ vysvetľujú poslanie záhradného API – domčeka: „Je miestom, kde včelár sleduje celý proces pohybu včelstva, má tu k dispozícii všetky základné pomôcky na stáčanie medu a ďalšie praktické činnosti. Popri pracovnom pulte je dôležitým nábytkom aj včelárska lavička. Jednoduchý tvar je zhotovený z drevených masívnych materiálov. Keďže je v tesnej blízkosti včelstva a v pracovnom priestore, na lavičke má včelár možnosť počas oddychu prijímať bioenergiu od včiel a inhalovať liečivý včelársky vzduch od včiel priamo v úli.“
Základná škola v obci Semerovo (okr. Nové Zámky) realizovala stavbu terapeutickej drevostavby API – domček podľa vlastných predstáv a riadila sa pokynmi mimovládnej neziskovej organizácie Živica. Využila skúsenosti miestneho včelára Ing. Petra Čelku. Domček s úľmi vyrobil stolár Štefan Kľačan z obce Jasová (okr. Nové Zámky). Drevený domček má veľkosť 2,7x 2,7 m s výškou 2,2 m. Domček má podlahu a strechu (s asfaltovou krytinou) stolárom vyrobenú z palubových dosiek, ktoré majú hrúbku 16 mm, podlahu tvoria dosky hrubé 2,3 cm. Domček má dvojkrídlové dvere (120×180 cm) s oknami. Bočné okná majú rozmer 100×50 cm. Domček uložili na betónové kocky, osadené do makadamového podložia.
Do vnútra domčeka osadil včelár úle, k nim na vonkajšej stene domčeka spravili otvory na letáče. Okolo letáčov z vonkajšej strany domčeka je malá strieška, ako ochrana včiel pred vetrom a dažďom. Vo vnútri domčeka stolár k úľom prispôsobí výrobu postelí, ktoré budú nad úľmi. Šikovné žiačky ZŠ Semerovo pomaľovali API – domček zvonku farebnými motívmi lúky, kvetov, včiel, úľov. Konštrukcia domčeka bola ošetrená bezfarebnou impregnáciou. Úle sú potreté fermežou ľanovou a vonkajšie kresby na domčeku sú nakreslené vodou riediteľnou farbou.
Koordinátorka projektu „Záhrada, ktorá učí“ Ing. Petronela Šemeláková zvýrazňuje, že žiaci sa môžu zapojiť a využiť výnimočné prvky pre vyučovanie. Záhrada je bohatá na ďalšie netradičné prvky, slúžia ako praktické pomôcky v rámci vyučovania na výučbu a rozvíjanie zdravotných a pestovateľských zručností žiakov. Do zveľaďovania sa zapojili aj učitelia školy a rodičia detí z obcí Semerovo a Čechy.
Realizáciu API – domčeka v záhrade ZŠ Semerovo podporila IKEA sumou 1300 €. Celoslovenský projekt má už 8. ročník a zapojili sa základné, stredné a špeciálne školy na celom území Slovenska.
Mentor projektu František Cimerman z organizácie Živica navštívil v Semerove školu a záhradu, aby si prezrel dodržiavanie ekologických zámerov, keďže sa na realizácii podieľajú štvrtáci a piataci základnej školy. Základom je bylinková záhrada školy, náučný chodník, jazierko na zadržiavanie dažďovej vody, vyvýšené záhony, hmyzie hotely a ďalšie aktivity pre výučbu detí. Školská záhrada nahradí vyučovanie v triede pre lepšie pochopenie prírodných procesov na vidieku.