aktuality

Štípací procesor s kotoučovou pilou nebo s řetězovou lištou?

Štípací procesor s kotoučovou pilou nebo s řetězovou lištou?
OHRA_2024_1465X181
OHRA_2024-final_700x180
OHRA_2024_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Inzerce

Při výběru štípacího procesoru mnoho uživatelů zvažuje a ptá se, zda vybrat procesor s kotoučovou pilou nebo řetězovou lištou. Je lepší kotoučová pila nebo řetězová lišta? Obě řešení mají svá pro a proti. Doufáme tedy, že tento příspěvek vám pomůže při vašem rozhodování.

Procesor s kotoučovou pilou má delší interval ostření pily

Při výběru kotoučové pily lidé často uvažují tak, že kotoučová pila je výkonnější a bezúdržbová. Je pravda, že interval ostření je mnohem delší a není třeba kotouč mazat olejem. Na druhé straně, výměna kotouče a jeho nabroušení zabere mnohem více času a je také dražší než u procesoru s řetězovou lištou. Když je kotouč dobře nabroušen, dobře řeže. Pokud se však otupí, uříznutý špalek se často otočí do štípacího kanálu vertikálně a obsluha ho musí ručně otočit do správné polohy pro rozštípnutí. To zpomaluje práci.

Na mnoha procesorech s kotoučovou pilou jsou použity kotouče s plátky z karbidu wolframu. Ty vydrží asi 10–20 krát déle než standardní kotouč. Nakonec se však stejně otupí. Navíc kotouče s těmito plátky mohou být zcela zničeny při kontaktu s tvrdým předmětem uvnitř kmene. Ale například při práci s kmeny, které jsou plné písku, musí být použit procesor s kotoučovou pilou.

Jednou z výhod kotoučové pily je také to, že piliny nejsou vůbec kontaminovány olejem. Také se zdá, že celkové množství pilin je menší v porovnání s řetězovou pilou. Ale ve skutečnosti není žádný rozdíl v případě, že kotouč je zhruba stejně široký jako řetěz. Piliny z kotoučové pily jsou jen hutnější, zatímco z řetězové lišty jsou načechrané.

Moderní procesory s kotoučovou pilou jsou bezpečné

Mnozí si stále myslí, že kotoučová pila je nebezpečná. To je však zcela falešný dojem. Moderní procesory s kotoučovou pilou jsou bezpečné a splňují všechny požadavky dané bezpečnostními předpisy Evropské unie. Protože však kotouč rotuje nepřetržitě, musí být použitý jiný systém ochranných krytů. Z bezpečnostních důvodů nesmí být možné kryty otevřít, pokud stroj běží. Při použití řetězové lišty je snadné okamžitě zastavit řetěz a další nebezpečné funkce. To umožňuje okamžité otevření jednoho velkého krytu.

Daleko větším problémem je, že vysokootáčková kotoučová pila potřebuje mnohem větší prostor. To je důvodem, proč jsou procesory s kotoučovou pilou významně dražší než procesory s řetězovou lištou pro stejný průměr kmene. Rotace velké kotoučové pily s jejími odstředivými silami vyžaduje mnohem robustnější konstrukci s většími rozměry vedoucí k vyšším výrobním nákladům v porovnání s lištovými procesory.

Na malých kotoučových procesorech je často dřevo tlačeno proti pilovému kotouči obsluhou ručně, zatímco na velkých se pohybuje kotouč do dřeva. To vyžaduje zvětšení prostoru a komplexní robustní řešení pohonu kotoučové pily. Například kotouč o průměru 700 mm může řezat kládu pouze o průměru 280 mm. A kotouč s pohonem se musí pohybovat po dráze, které bude ještě delší, než je průměr klády.

Rozběh kotoučové pily je energeticky náročný, zejména pokud není stroj vybaven rozběhovým zařízením. Obtíže rozběhu se projevují zejména v chladných podmínkách u elektricky poháněných strojů.

Štípací procesor s řetězovou lištou je kompaktní

Mnozí se domnívají, že nejlepší vlastností procesoru s řetězovou lištou je to, že používá stejný řetěz a stejnou lištu jako řetězová pila a můžou je tedy přehazovat. Na normální řetězové pile se řetěz otupí zhruba za stejnou dobu jako obyčejný kotouč. Rozdíl je v tom, že kotoučovou pilu musíte dát nabrousit specialistovi, ale řetěz si snadno nabrousíte sami. Také samotná výměna řetězu je mnohem snadnější než výměna kotouče.

Řada procesorů HakkiPilke Pro je vybavena vysoce účinným automatickým napínáním řetězu AC 10, který udržuje řetěz neustále optimálně napnutý a předchází tak možnosti jeho prasknutí nebo uvolnění.

Správné napnutí řetězu významně prodlužuje jeho životnost a zvyšuje rychlost řezání. Na moderních procesorech je údržba řetězu a lišty neuvěřitelně snadná – návod a video naleznete na blogu HakkiPilke How To: Sharpening Your Chainsaw Chain.

Výměnu řetězu můžete provést o polední přestávce, zabere to pouze pár minut. Při snadném broušení a snadné výměně řetězů je větší pravděpodobnost, že budete pracovat s ostrým řetězem.

Ostrý řetěz zvyšuje pracovní rychlost. Pokud budete pracovat s tupým řetězem, řekněme dva týdny, protože si myslíte, že výměně řetězu musíte věnovat mnoho času a úsilí, bude to pro vás znamenat velké ztráty ve výkonu stroje.

Dnes jsou k dostání také řetězy s plátky z karbidu wolframu. Mají stejnou životnost jako plátky na kotoučových pilách. Tyto plátky se pájí na řetěz stejným způsobem jako na kotouč. I s těmito plátky si můžete nabrousit řetěz sami doma, musíte však použít speciální pilník nebo diamantový kotouč.

Elektrický procesor s řetězovou pilou je dobrá volba zejména v chladném podnebí

Řetězová pila potřebuje být mazána mezi řetězem a lištou. Moderní řetězové procesory jsou vybaveny automatickým mazáním s plynulým nastavováním intenzity mazání. To umožňuje přesné nastavení tak, aby se neplýtvalo olejem a neznečišťovaly se piliny. Dnes je také k dispozici množství kvalitních biologicky odbouratelných olejů, které nemají žádný vliv na piliny.

Mnoho uživatelů oceňuje nízkou hlučnost procesoru s řetězovou pilou. Moderní řetězové procesory je také možné vybavit různými typy odsavačů pilin a ventilátorů k jejich transportu do sběrných nádob. Tímto způsobem není lehkými pilinami znečišťováno prostředí v okolí.

Výhodou řetězového procesoru je také to, že se řetěz zastavuje v každém cyklu a nerotuje po celou dobu. Proto je u tohoto typu strojů větší účinnost. Tyto stroje se také snadněji startují, protože jediné, co musíte rozběhnout je hydraulické čerpadlo.

Jistě je výhodou i významně menší velikost stroje v porovnání s kotoučovými procesory. Jsou také při stejné velikosti stroje schopné zpracovat větší průměry klád. Například 16″ lištou můžete přeříznout přibližně kládu o průměru 15″ (380 mm). Řetězová lišta se pohybuje v rozsahu asi 90° do horizontální roviny a zpět. To znamená, že stroj je výrazně menší a umožňuje zároveň přeříznout mnohem větší kládu. Na všech procesorech s řetězovou pilou se pohybuje pouze řetězová lišta ovládaná buď obsluhou přímo nebo prostřednictvím vybrané funkce stroje.

Procesor s řetězovou pilou
+ tišší
+ možnost vlastního broušení
+ řetěz je při výměně levnější
+ k dispozici s plátky s karbidy wolframu
+ větší průměr řezání se stejně velkým strojem
+ elektricky poháněný procesor potřebuje menší příkon
+ elektrický procesor pracuje v chladném prostředí bez větších problémů

Procesor s kotoučovou pilou
+ delší interval broušení
+ není třeba mazat místo řezání

Tip pro vás: Ať si vyberete jakýkoliv procesor, pamatujte, že tupý kotouč nebo řetěz nejsou dobrými pomocníky. Například při průměru klády 20 cm a délce polena 33 cm provede ostrý řetěz za jednu minutu 10 řezů. Mírně tupý řetěz provede 8 řezů za minutu. To znamená, že s ostrým řetězem vyrobíte 75 m3 za den a s trochu tupým pouze 59 kubíků.

Navštivte stránky HakkiPilke a vyplňte šikovný dotazník, abyste zjistili, jaký procesor HakkiPilke je nejvhodnější právě pro vaše potřeby.

Máte zájem o procesor na výrobu palivového dříví od HakkiPilke? Klikněte na „Chci nabídku!“, řekněte nám o sobě pár informací a obdržíte nabídku na nejvhodnější stroj pro vás.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina