aktuality

Stát uhradí firmám a živnostníkům ošetřovné a přispěje na mzdy

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Firmám i živnostníkům bude stát kompenzovat náklady spojené s ošetřovným a náhradami mezd v souvislosti s koronavirovou epidemií. Tato nová opatření schválila vláda ve čtvrtek 19.3. na svém mimořádném jednání.

Ošetřovné pro zaměstnance a OSVČ

Ošetřovné pro zaměstnance bude propláceno i po zákonem stanovených devíti dnech. A to po celou dobu, kdy budou uzavřené školy i jiná dětská zařízení. Nárok na něj budou mít po dobu mimořádných opatření také rodiče s dětmi do 13 let. Ošetřovné se bude vyplácet i v případě, že o uzavření zařízení z důvodu epidemie rozhodne sám zřizovatel. Nárok na ošetřovné vznikne za podmínky žití ve společné domácnosti i při uzavření zařízení určeného pro péči o zdravotně hendikepované osoby bez věkového omezení.

Pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které v současnosti zůstaly doma kvůli zajištění péče o děti, vláda schválila finanční příspěvek. Stát vyplatí 424 Kč za den (maximálně 13 144 Kč za měsíc) všem živnostníkům, kteří pečují o děti do 13 let za podmínky, že ošetřovné již nečerpá druhý člen rodiny. Žádat o finanční příspěvek mohou OSVČ na příslušném živnostenském úřadu.

Ošetřovné bude vypláceno i zpětně.

Program na ochranu zaměstnanosti Antivirus

Vláda dále schválila program na ochranu zaměstnanosti Antivirus. Jde o klíčové opatření, díky kterému bude stát prostřednictvím Úřadu práce ČR kompenzovat firmám vyplacené prostředky. Toto opatření pomůže zaměstnavatelům lépe zvládnout současnou situaci a nebudou tak muset sáhnout k propouštění.

Zaměstnavatelům, jejichž hospodářská činnost bude ohrožena v důsledku šíření nákazy, bude poskytován příspěvek na plnou či částečnou úhradu náhrad mezd, které budou zaměstnancům náležet z důvodu překážky na straně zaměstnance (nařízení karantény) nebo na straně zaměstnavatele (překážka – uzavření provozovny z důvodu nařízení vlády uzavřít provoz), bude-li prokázáno, že překážka v práci vznikla v důsledku nákazy COVID-19.

Příspěvek bude poskytovat Úřad práce ČR, výše a doba poskytování bude závislá na důvodu vzniku překážky v práci, u každého zaměstnance bude nutné odlišit důvod překážky v práci.

Bezprostředně dojde k aktivaci následujících opatření:
Režim A – Nařízení karantény zaměstnancům. Náhrada mzdy nebo platu bude zaměstnancům vyplácena ve výši 60 % průměrného vyměřovacího základu. Zaměstnavateli bude poskytnut příspěvek v plné výši vyplacené náhrady mzdy.
Režim B – Nemožnost přidělovat práci zaměstnancům z důvodu mimořádných krizových opatření vlády. Zaměstnavateli je na základě usnesení vlády o přijetí krizových opatření v souvislosti s výskytem nákazy COVID-19 nařízeno uzavření provozu. Náhrada mzdy nebo platu vyplácena zaměstnanci ve výši 100 %. Zaměstnavateli bude poskytnut příspěvek ve výši 80 % vyplacené mzdy.

Z programu lze hradit příspěvek na náhradu uznatelných nákladů zaměstnavatelů vzniklých po 1. březnu 2020.

Ilustrační foto
 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina