aktuality

Stát živnostníkům na půl roku odpustí důchodové a zdravotní pojištění

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) navrhuje prominutí plateb na povinné důchodové a zdravotní pojištění živnostníkům na dobu 6 měsíců, konkrétně v období od března do srpna 2020. Opatření se dotkne přibližně 600 000 OSVČ a mělo by být účinné zpětně od 1. března.

„Cílem snížení odvodového zatížení OSVČ je umožnit jim překonat toto kritické období při udržení podnikání a v plném rozsahu zachovat jejich schopnost pokračovat v něm i po skončení současných omezení. U OSVČ, které již za březen 2020 své zálohy zaplatily, bude na tyto platby pohlíženo jako na předplacené platby za měsíc září,“ uvedla k připravovanému opatření ministryně Jana Maláčová.

Vláda projedná návrh ministerstva práce v pondělí. V úterý o něm bude ve stavu legislativní nouze hlasovat sněmovna a ve středu by ho měli schvalovat senátoři.

„Cílem opatření je stabilizovat zejména nejohroženější, tedy nízkopříjmové OSVČ. Zároveň ale částečně uleví i těm, kteří na pojistném odvádějí více než zákonem stanovené minimum. Živnostníci a podnikatelé z řad OSVČ nebudou muset v období března až srpna 2020 platit měsíční zálohy na pojistné. Následně, ve vyúčtování za rok 2020 bude jejich odvod snížen o těchto šest měsíců, a to o částku ve výši minimálních pojistných. To konkrétně znamená, že OSVČ za těchto 6 měsíců ušetří 29 916 Kč, tedy šestinásobek minimálních pojistných (4986 Kč). Toto opatření jim nejenom zlepší cash-flow v období nouzového stavu, ale odpadne jim také administrativa spojená s placením pojistných,“ říká Michal Žurovec, ředitel odboru Vnější vztahy a komunikace na Ministerstvu financí.

Tedy:

• OSVČ, které platí minimální zálohy, jsou povinné platby na důchodové pojištění odpuštěné vplné výši.
• OSVČ s vyšší než minimální zálohou od března do srpna nemusí platit celé zálohy. V ročním vyúčtování příští rok pak zpětně doplatí rozdíl mezi minimální zálohou a tím, co skutečně měli odvádět.

Ilustrační foto

Související články:

Stát uhradí firmám a živnostníkům ošetřovné a přispěje na mzdy

Jak stát pomůže firmám mírnit dopady koronavirové epidemie na jejich podnikání?
 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina