konštrukcie

Dřevěné cihly pro stavbu interiérového a exteriérového vybavení

Dřevěné cihly pro stavbu interiérového a exteriérového vybavení
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

V předminulém roce jsme v DM 6/2017 představili stavební systém BAUSATZ-HAUS, založený na technologii dřevěných tzv. ALPINE BRICK (alpských cihel), použitelný pro obvodové stěny i vnitřní příčky dřevostaveb, realizovaných formou staveništní montáže. Na podobném principu, tentokrát ale založeném na „cihlách českých“, funguje také jednoduchý rozebíratelný stavebnicový systém pro tvorbu funkčního nábytku a jiných dřevěných konstrukcí pro interiéry i exteriéry s patentově ošetřeným označením DřevěnáCihla (BrickModule). Tento systém, který je stále ještě vyvíjen, respektive průběžně vylepšován, byl spolu se svým autorem Mgr. Petrem Kašubou letos v říjnu k vidění v nekomerční zóně podzimního veletrhu FOR INTERIOR na pražském výstavišti v Letňanech.

Kým, kdy a proč se DřevěnáCihla zrodila?

Myšlenka vytvořit výše zmíněný rozebíratelný stavebnicový systém Dřevěná­Cihla, chráněný jako užitný vzor, se u čtyřiačtyřicetiletého Mgr. Petra Kašuby z Kopřivnice, pracovníka v IT oboru, zrodila v loňském roce. A to při rodinném pobytu v lázních, když tento původně vyučený dřevomodelář s manželkou a dcerkou v herničce jednoho z lázeň­ských domů budovali různé stavby z plastových kostek o velikosti zhruba klasické cihly. Tyto kostky byly mezi sebou spojeny podobně jako lego a stavby z nich skládané velmi rychle rostly.

„Při této zábavě mě s ohledem na mé někdejší profesní zaměření napadlo, že by to chtělo namísto plastu zvolit příjemnější a voňavější materiál – dřevo. Po návratu z rekreace jsem začal tuto myšlenku naplňovat, ale postupně jsem dospěl k tomu, že by se takováto stavebnice při určitých úpravách prvků a jejich spojů dala uplatnit nejen pro zabavení dětí, ale i dospělými při zařizování bytových nebo komerčních interiérů. Třeba ve formě konferenčních stolků, taburetů, přebalovacích stolů pro kojence, dělicích příček do kanceláří, výstavních stojanů apod., které by se poté, co přestanou plnit svoji funkci (např. při stěhování se do většího bytu nebo když dítě odroste), nemusely vyhodit, ale daly by se při dokoupení dalších dílců zvětšit nebo přeměnit na něco jiného. A tak jsem vymyslel dřevěnou cihlu, v níž by měl zákazník již při nákupu vidět investici, která mu bude kromě okamžité užitné hodnoty vracet vložené prostředky tím déle, čím déle ji bude používat, a to právě svojí modularitou a možností přestavování již nepotřebného či okoukaného nábytku na nový,“ sdělil mně Mgr. Petr Kašuba na adresu svého v Praze prezentovaného produktu DřevěnáCihla, který vyvinul ve spolupráci s jistým truhlářem z jižní Moravy.

Co systém tvoří?

Základním modulem systému, k jehož smontování či rozebrání stačí jen šroubovák a šestihranný imbusový klíč, je dutá dřevěná „cihla“, zhotovená z 12 mm silné smrkové spárovky. Je vyráběna s příčným průřezem 128×128 mm a v délkách 128, 256, 384, 512, 640 a 768 mm. Soudržnosti jednotlivých cihel v sestavě je dosaženo rozebíratelným kolíkovým spojem v kombinaci s ocelovými ztužovacími tyčemi. Z tohoto důvodu je každá cihla ve skutečnosti zhotovena jako dřevěný truhlík bez dna, jehož dílce jsou v rozích spojeny na pokos (pod úhlem 45°) pomocí průběžného vloženého pera nebo frézovaného pera a drážky. Díky tomuto spojení mají cihly ze všech stran vytvořenou pohledovou plochu a mohou tak být umístěny kdekoliv v konstrukci. V hranách každé z nich jsou z obou stran (v případě speciálního požadavku zákazníka jen z jedné) po obvodu vyvrtány otvory pro zmíněné spojovací kolíky a tyče (s roztečí 32 mm), přičemž každý druhý otvor je průchozí. Mají průměr 6 mm, u průchozích ale jen do hloubky 19 mm, odkud pokračuje průměr 5 mm, aby při montáži omylem do nich vložený kolík nepropadl dolů a otvor neucpal. Spojovací kolíky jsou bukové o průměru 6 mm s konci zbroušenými do špičky pro snadnější skládání prvků na sebe. Ztužovací tyče, dodávané v délkách 256, 384, 512, 640 a 768 mm, tvoří dlouhé spojovací šrouby (závitová tyč o průměru 4 mm s koncovými pouzdry s vnitřním závitem) a závrtné matice. Součástí stavebnicového systému jsou ještě deskové moduly z 20 mm silné spárovky s otvory pro kolíkové spoje v ploše – tzv. víka, vyráběné v rozměrech odpovídajících cihlám a sloužící pro zaklopení konstrukce shora, a také deskové moduly s otvory v hranách – boky.

Jaký je postup skládání?

Při skládání nábytkových nebo jiných konstrukcí se dřevěné cihly sesazují pomocí kolíků nasucho bez použití lepidla, takže v případě potřeby mohou být rozebrány a znovu použity. V jednotlivých řadách se střídavě překládají přes sebe stejně jako při zdění skutečnými cihlami, čímž dochází k jejich vzájemnému „vázání“. Při montáži nemusí být využity všechny otvory, neboť počet a umístění kolíků či ztužovacích tyčí se odvíjí od typu konstrukce a nároků na její pevnost. Při využití ztužovacích tyčí je nutné před položením první řady cihel zašroubovat do průchozích otvorů příslušných cihel (šestihranným klíčem) zespodu závrtnou matici. V některých případech, kdy koncové pouzdro spojovacího šroubu je skryto v konstrukci a musí být celé zapuštěno do otvoru, je třeba závrtnou matici (zevnitř provrtanou, aby šla závitová tyč prostrčit) zašroubovat i do vybraných cihel horní řady konstrukce. Tentokrát ale naopak shora, kdy pak matice slouží jako doraz pro koncové pouzdro, aby po utažení šroubovákem nedocházelo k jeho nadměrnému zatlačení do dřeva. Po sestavení celé konstrukce se horní dosud odkryté plochy cihel (v některých případech i spodní) uzavřou víky, která vytvoří stolovou desku, sedák, dno nebo půdu skříňky, polici apod. Boky slouží např. k vytvoření mantinelů přebalovacích stolů. Při použití ztužovacích tyčí je lze využít i jako závěsné poličky. Ve vlastní konstrukci pak pro vytvoření zad vestavěné skříňky, anebo, při upevnění po jednom kolíku z každé podélné strany, jako dvířka.

Autor: Ing. František Novák
Kontakt: novak.sd@tiscali.cz
Foto: autor a archiv výrobce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina