reportáže

Jsme rodinná firma. Na důležitých změnách se dohodneme rychle

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Rodinná firma INTEDOOR ze severočeského Cvikova oslaví letos 20. výročí svého založení. Tato moderní a technologicky vyspělá firma měla střemhlavý start. Během několika let od svého vzniku v roce 1999 se vypracovala na jednoho z nejvýznamnějších a technologicky nejvyspělejších výrobců koupelnového nábytku u nás. Přesto na tuzemském trhu se příliš neprezentuje. Jejím hlavním cílem je export. Zhruba 70 % své produkce vyváží, a to zejména na náročné evropské trhy. O historii i současnosti společnosti jsme si povídali s jejím zakladatelem Ing. Lubomírem Langerem.

Od kuchyňských dvířek ke koupelnám

Všechno začalo krátce před rokem 1999. Ing. Lubomír Langer měl v té době za sebou asi osmiletou praxi v obchodní branži v různých oblastech – kromě nábytku. K tomu se dostal tak trochu oklikou. „Jelikož jsme ze sklářského města Nový Bor, tak jsme přemýšleli, jak této skutečnosti využít v našem byznysu. Napadlo nás, že bychom mohli zkusit nábytková dvířka vykládaná barevným a ručně malovaným sklem. Od místních sklářů jsme si nechali vyrobit různé vzory, od nábytkářské firmy jsme si nechali vyfrézovat a nalakovat několik dvířek, do nichž jsme tyto vzory vsadili a nabídli je tehdejším největším tuzemským výrobcům kuchyní,“ vzpomíná Lubomír Langer. Uspěli u Koryny. Nastěhovali se do jedné z výrobních hal chátrajícího průmyslového areálu ve Cvikově. Halu opravili a postavili v ní moderní lakovací linku. Zde pak několik následujících let tento sortiment pro Korynu vyráběli. Díky ní své produkty dostali až do Ameriky a do Ruska. Tento lukrativní byznys ale vydržel jen krátce. Na přelomu tisíciletí začal kurz dolaru klesat a s ním i export do USA a Ruska (kde rovněž platili dolary). V roce 2002 se vedení rodinné firmy rozhodlo k radikálnímu kroku – k přechodu od výroby nábytkových dvířek k výrobě nábytku, tedy na sortiment s vyšší přidanou hodnotou, který jim pomůže eliminovat závislost na jednom odběrateli. Volba padla na koupelnový nábytek, a to ze dvou důvodů. Prvním byla technologická vybavenost firmy a druhým fakt, že konkurence v tomto sortimentu byla v té době na našem trhu relativně malá. Od správce konkurzní podstaty postupně odkoupili celý zchátralý areál, který zrevitalizovali a vybudovali v něm moderní technologicky vyspělou továrnu na výrobu nábytku se současnou výrobní plochou 9000 m2.

Vzhůru do Evropy

Firmě se dařilo a tržby jí každým rokem narůstaly. Nevyhnuly se jí ale ani tzv. „dětské nemoci“.

„Když jsme s koupelnovým nábytkem začínali, domnívali jsme se, že nejlepší cesta pro nás bude dodávat do velkých obchodních řetězců typu hobbymarketů aj. A po obchodní stránce to i fungovalo. Dostali jsme se dokonce tak vysoko, že jsme se stali koncernovým dodavatelem jednoho z nich a jeho obchodní domy jsme zásobovali po celé Evropě. Kdo ale do těchto řetězců někdy dodával ví, že ta spolupráce je náročná. A kromě toho, jak jsme se postupně propracovávali se svým sortimentem na vyšší úroveň, chtěli jsme se odpoutat od kategorie ‚nejlevnějšího‘ zboží. Proto jsme tuto spolupráci ukončili. Dnes už dodáváme jen jednomu z nich, ale menší objemy a to na základě pro nás akceptovatelných podmínek,“ vysvětluje L. Langer.

Určitou roli v tomto vývoji sehrál i rok 2006, kdy firma prošla certifikací od švýcarské společnosti Laufen a nastartovala svůj růst pro nového odběratele společnost Laufen CZ.

Krizová léta

Závěr roku 2008 byl předzvěstí nastupující recese a následných propadů prodeje, které se do ekonomiky firmy promítly již v následujícím roce. Štěstí ale jak známo přeje připraveným. S tímto „mottem“ se firma v roce 2009 úspěšně zúčastnila ve Varšavě  výběrového řízení na pozici celoevropského dodavatele pro francouzskou společnost Saint-Gobain, což jí otevřelo cestu na další zahraniční trhy.

„Pozice eura ale v té době byla poněkud nejistá a začaly se šířit i různé úvahy o jeho konci. Proto jsme hledali především exportní možnosti mimo eurozónu. Kromě Švýcarska, kde máme největšího zahraničního odběratele, jsme se zaměřili i na Norsko, kde dnes máme dva významné odběratele, a nyní zkoušíme rozjet export do Švédska,“ doplnil Lubomír Langer během našeho rozhovoru koncem června.

V roce 2010 se také rozhodli zahájit rozsáhlou investiční akci – modernizaci technologického parku ve Cvikově a výstavbu svého druhého výrobního závodu v průmyslové zóně Ralsko, který spustili do provozu o dva roky později v roce 2011.

Když je něčeho moc, tak je toho příliš

Trh je ale nevyzpytatelný a úspěšný podnikatel musí být neustále ve střehu, aby mohl včas reagovat na jakékoliv změny a výkyvy.

V roce 2013 firma uvedla prezentací na veletrhu ISH Frankfurt na trh unikátní software – konfigurátor pro výrobu nábytku na míru. Hlavním důvodem bylo nabídnout zákazníkovi možnost atypické výroby dle individuálního zadání, tedy rozšířit svůj sortiment o produkty s vyšší přidanou hodnotu. „Konfigurátor měl obrovský úspěch včetně nominace na ocenění Red Dot Awards pro nejlepší produkty v oblasti nábytkářského průmyslu v Německu. Nabízel téměř neomezené množství variant,“ vysvětluje L. Langer.

Ještě téhož roku se proto rozhodli téměř trojnásobně rozšířit závod Ralsko na současnou výrobní plochu 10 000 m2, vybavit oba provozy moderními technologiemi s tím, že závod Ralsko bude zaměřen na opakovanou a sériovou výrobu koupelnového nábytku, zatímco v závodě Cvikov se budou věnovat převážně výrobě individuálního nábytku na míru dle konfigurátoru. Tento investiční záměr byl realizován během jediného roku a za plného chodu výroby.

INTEDOOR nalezl spoustu zákazníků v Německu a stal se i jako jediná „východoevropská firma“ členem dvou velkých německých skupin Garant Group a MHK. „Postupem času se však ukázalo, že tito zákazníci jsou ochotni si pouze vyzobávat nábytek na míru jako ‚třešničku na dortu‘ a nedařilo se nám uplatňovat standardní či opakovaný sortiment výrobků. I když zde byla vysoká přidaná hodnota, tak v důsledku náročné přípravy, složité výroby i montáže se ukázalo, že to není efektivní. Navíc nám to zaměstnávalo spoustu lidí, které jsme potřebovali na jinou práci. Původní koncepci jsme proto změnili a dnes funguje přístup a využití konfigurátoru na jiném principu,“ dodává L. Langer.

Když se pohnou kurzy

V následujících letech tržby dynamicky rostly, a to především díky exportu. V roce 2017 firma dosáhla rekordních tržeb 205 mil. Kč, což byl nárůst téměř o 70 % oproti stavu v roce 2009.

V dubnu 2017 ale zároveň přišel i další zvrat. Neočekávaně začaly prudce klesat kurzy norské koruny a švýcarského franku. Řešení musela firma najít co nejrychleji. „Díky tomu, že jsme rodinná firma, nám rozhodování o důležitých věcech netrvá dlouho. Situaci jsme proto vyhodnotili velice rychle a rozhodli jsme o ukončení výroby, kde je menší přidaná hodnota, a naopak o posílení segmentu výrobků s vyšší přidanou hodnotou. A to i za cenu, že nám klesnou tržby. Prioritní je pro nás hospodářský výsledek,“ říká Lubomír Langer, kromě něhož ve vedení firmy pracuje také manželka, syn, dcery a vnuk.

Ukončili spolupráci s několika velkoodběrateli, kde cítili největší tlak na ceny, a ponechali si jen několik drobných přímých odběratelů, kteří byli ochotni o nových podmínkách jednat. Zároveň přikročili ke změnám v oblasti individuální zakázkové výroby podle konfigurátoru, který zjednodušili a poskytují ho pouze těm odběratelům, kteří jsou ochotni odebírat i významnější objemy standardního opakovaného sortimentu.

Již po roce přinesla přijatá opatření své ovoce: Tržby sice poklesly na cca 185 mil. Kč, avšak vzrostla jak produktivita, tak zisk. Firma se aktuálně více zaměřuje na výrobu nábytku s vyšší přidanou hodnotou a nábytku pro náročnějšího zákazníka, kde využívá moderní trendové materiály. Letos např. rozšířili nabídku o nábytek z kompaktních desek a multiplexu v kombinaci s kovovým programem z hliníkových profilů, který představili na mezinárodním veletrhu ISH 2019 ve Frankfurtu nad Mohanem.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: archiv výrobce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina