aktuality

Reakce na článek „Výrobu pro IKEA zachraňuje dřevo z Ukrajiny“

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Z článku Výrobu pro IKEA zachraňuje dřevo z Ukrajiny, zveřejněného na portálu drevmag.com 8.4.2019, vyplývá, že Ukrajina, na rozdíl od ČR má dostatek certifikované (a tudíž legální „nezávadné“ dřevní hmoty) a je tak „záchranou“ pro České výrobce nábytku.

Dříví z Ukrajiny je aktuálně problém, který se již delší dobu řeší na mezinárodní půdě. Problematika dříví z Ukrajiny byla opakovaně projednávána na jednáních expertní skupiny EUTR/FLEGT v Bruselu 26. – 27. 07. 2018 a 6. – 7. 12. 2018 a v Hamburku 8. – 11. 10 . 2018 na mezinárodním jednání Timber Regulation Enforcement Exchange. Byly vypracovány dva reporty (organizace Earthsight – Complicit in Corruption a TAIEX report – vyhotovený technickou podporou EU).

Oba reporty prokazují rozsáhlou ilegální činnost v rámci těžby, procesu i exportu dříví na Ukrajině. Dřevo je druhý nejcennější přírodní zdroj na Ukrajině a 99 % lesů je obhospodařováno státem (SAFR – Národní Lesnická Agentura má ve správě 73 % lesů a 27 % lesů mají pod kontrolu ostatní ministerstva). SAFR zajišťuje veškerou činnost v lese přes taxaci, vydávání LHP, etátů, těžby samotné atd. Ilegální těžby jsou umožněné především kvůli rozsáhlé korupci v rámci SAFR na všech úrovních. Oblasti se přetěžují především v rámci „sanitary felling“ – výchovných těžeb, které jsou zneužívány v podstatě k těžbě cenných dřevin mimo schválený lesní hospodářský plán. Ve studii Earthsight bylo prozkoumáno 18 těžebních ploch ve 4 krajích, kde bylo zjištěno 67–78 % neoprávněných výchovných těžeb. Většina ilegálních výchovných těžeb byla na FSC certifikovaných majetcích – 90 % karpatských lesů je FSC certifikováno. FSC selhává kvůli čistému střetu zájmu, kdy dokumenty k těžbě vydává stejný orgán, který těžbu i provádí. „Controlled wood“ standard pro Ukrajinu pokrývá ilegalitu lépe než SFM Standard, ale stále to nestačí. Ilegalita je také v certifikaci FSC paradoxně ohodnocena jako „zanedbatelný“ problém („minor issues“). Z celkového exportu dříví zabírá dříví z výchovných těžeb 38 – 44 %. Vývoz dříví do EU odpovídá 70 % celkového exportu dříví z Ukrajiny. Odhadem 1/3 produkce řeziva na export je ilegální.

Stejně jako Earthsight i TAIEX report (zhotoven EU) vyvozuje podobné závěry ohledně ilegálních těžeb na Ukrajině. Reporty se shodují, že výchovné těžby jsou hlavním zdrojem ilegálně vyváženého dříví.

Na prosincovém jednání expertní skupiny v Bruselu okomentovala náměstkyně ministra agrární politiky pro evropskou integraci Olga Trofimtseva za Ukrajinu aktuální situaci s tím, že oba reporty jsou nejdiskutovanější téma na politické půdě a plně souhlasí se závěry reportů. Na ministerstvu agrární politiky jsou si tedy vědomi ilegálních činností v lesním sektoru a od publikace reportů Earthsight – potažmo Taiex, usilovně pracují na reorganizaci v lesním sektoru a minimalizaci ilegálních činností s ním spojených. Rozvíjí strategii, která by byla účinná a setkávají se se spoustou problémů a názorů, kterým musí čelit. Diskutován je elektronický systém (který aktuálně dle ministerstva není účinný), značení dříví a další postupy v lesnictví, které nefungují, kvůli nedostatečné kontrole orgánů pověřených správou lesů. V roce 2019 jsou parlamentní i prezidentské volby a z toho důvodu vidí náměstkyně těžké implementovat jakoukoliv náhradní legislativu. Sortimentáře dříví vytváří další mezeru pro ilegální vývoz dříví – celní úřady v Evropě v tomto nedostatečně kontrolují a proclívají dříví v evidentně nevhodné „sortimentaci“ (Ukrajina zakazuje vývoz kulatiny, která je stejně vyvážena, jen je uváděna jako palivo, které celníci propustí, ačkoliv se o palivo evidentně nejedná).

Ing. Pavla Slavíčková, ÚHÚL Jablonec nad Nisou

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina