aktuality

Provoz stoleté šumavské pily se zastavil kvůli nízké ceně dřeva

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Více než sto let fungovala pila v Kašperských Horách na Šumavě. Teď ale podnik kvůli stále větší ztrátě skončil. Stejné problémy, jako je klesající cena dřeva nebo nedostatek pracovníků, ale trápí i ostatní provozy na Šumavě.

Pila v Kašperských Horách je ve ztrátě od roku 2009. Největší finanční propad nastal loni, když klesla cena dřeva. Teď městské lesy zastavily jeho zpracování úplně.

„Mám ohrožené i pracovníky v lese. Tím, že prodělávám na pile, bych se dostal do platební insolvence, takže jsem se rozhodl vypovědět nájem z pily,“ uvedl jednatel Kašperskohorských městských lesů Miroslav Mäntl.

Městské lesy v posledních letech dotovaly pilu částkou zhruba milion korun ročně „Město je z velké části závislé na příjmech od městských lesů. Příjmy se rok od roku snižují, takže dotovat provoz není možné,“ poznamenala starostka Kašperských Hor Bohuslava Bernardová.

Pilu by mohla zachránit jen celková modernizace. Do zařízení se totiž neinvestovalo desítky let. Teď vedení města řeší, jestli areál znovu pronajmout.

Podstatné je, že cena dřeva z celé Šumavy od loňska stabilně klesá. „My jsme prodávali metr krychlový v průměru za dvanáct set až třináct set korun, v současné době jsme na tisícikoruně,“ přiblížil mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Polomové nebo kůrovcové dřevo, které zahlcuje celý trh, teď budou zpracovávat ostatní šumavské pily. Ty mají ale zase problém s nedostatkem pracovních sil. Většinu dělníků totiž lákají vyšší výdělky v Německu.

Zdroj: ČT24

 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina