aktuality

CreoKit je nová stavebnice z dřevěného odpadu

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

CreoKit je zkratka a zároveň název kreativní dřevěné stavebnice, kterou vymysleli ve volném čase členové ostravského vývojového centra IdeaHUB. Jako hlavní stavební prvek využívá dřevěné tyčky, které vyrábějí z dřevěného odpadu. Stavebnice má u dětí pomoci rozvíjet prostorovou představivost a motoriku, posloužit může i pacientům při rehabilitacích.

„Kamarád, který dělá luky a šípy, mě jednou požádal, ať něco vymyslím, aby ty tyčky nemusel pálit. Jde o tyčky s kazem nebo ne zcela rovné. Ty se sice na šípy nehodí, ale na stavebnici jako konstrukční materiál jsou skvělé,“ uvedl v rozhovoru pro portál Novinky.cz předseda spolku Vladimír Dostál s tím, že měsíčně mají k dispozici asi tisícovku tyček ze smrku či borovice.

Kromě šedesáti dřevěných tyček o průměru 8 mm a délce 300 mm obsahuje každá sada také 236 spojek ze silikonové pryže se dvěma, třemi, pěti nebo šesti očky, dále magnetické spojky s ocelovou kuličkou, provázky a řezačku tyček. Ta je navržena tak, aby umožňovala jednoduše a hlavně bezpečně krátit tyčky na potřebnou délku. Disponuje speciálním nožem Solingen, bezpečně ukrytým v těle řezačky.

„Děti si se stavebnicí pouze nehrají, ale rozšiřují si dovednosti, získávají lepší manuální zručnost, jemnou motoriku a prostorovou představivost,“ uvedl Dostál. Dodal, že zatímco v jiných stavebnicích mají děti vše nachystané a jen skládají, po rozbalení jejich sady si nejprve musejí vše připravit a podle návodů naměřit délky tyček a uřezat je.

Autoři chtějí nyní stavebnici rozšířit tak, aby se z ní daly stavět i vázané konstrukce, a to vytvořením kombinací silikonových spojek s lanky či provázky. Do budoucna uvažují také o mechanických prvcích a pohonech.

Cílovou skupinou, pro kterou je CreoKit primárně určen, jsou předškoláci a školní děti. Ty mohou z obsahu krabice sestavit konstrukce podle návodů i vlastní fantazie.

Zdroj: Novinky.cz

Foto: Pavel Karban, Právo

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina