konštrukcie

Celodřevěný rozebíratelný postelový spoj

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Historicky osvědčené rozebíratelné celodřevěné spoje, známé např. z lidového nábytku, byly postupně vytlačeny modernějšími skrytými spoji kovovými, které nabídly větší variabilitu z hlediska designové tvorby. Avšak rostoucí obliba přírodních materiálů v nábytkářské výrobě v poslední době vytváří nový trend, který je někdy označován jako „doba dřevěná“. Výrobci nábytku jsou stále více konfrontování s požadavky zákazníků, kteří např. u celodřevěného nábytku vyžadují absolutní absenci nejen chemické povrchové úpravy, ale i jakýchkoliv kovových či plastových prvků včetně spojovacího kování. A to z konstrukčního hlediska např. u postelí, které většinou vyžadují možnost demontáže, není úplně jednoduché.

Řešení ale existují. Konkrétně u postelí, kde je spoj mezi nohou/čelem a postranicí (bočnicí) vystaven značnému mechanickému namáhání, je možné použít (a mnozí výrobci ho i používají) celokrytý a zároveň celodřevěný rozebíratelný spoj využívající princip rybiny. Jeho výhodou je to, že si ho může každý truhlář vyrobit sám. Tam, kde jsou takové spoje používány ve velké míře a jejich výroba by byla neefektivní, lze využít na trhu nabízené standardizované komponenty. Zejména pro malé zakázkové firmy je toto dřevěné spojovací „kování“ nabízeno v kombinaci s přípravky a pomůckami pro usnadnění práce, jako jsou např. šablony pro přesné frézování zapouštěcích otvorů při použití ruční frézky.

Spojovací systém, označený výrobcem jako „zelená linka“, se skládá z kónických kolíků a protikusů s rybinovou drážkou. Komponenty jsou vyrobeny z tvrdého dřeva (buk).

Kolíky s celkovou délkou 45 mm mají válcové tělo o průměru 10 mm a jsou zakončeny rozšiřujícím se kuželem s odsazením. Kolíky se napevno vlepují do jednoho ze spojovaných dílců, zpravidla do úzké boční plochy (hrany), a to tak, že venku zůstává jen rozšířený kónický konec. Odsazení slouží k přesnému vymezení hloubky zaražení kolíku.

Protikusy jsou nabízeny v několika provedeních: pro jeden anebo více kolíků, pro svislý nebo pro vodorovný spoj, pro verikální nebo pro horizontálně-vertikální pohyb při ukotvení. Spojovací funkci u protikusů plní kotevní otvory s rybinovou drážku vytvořené kónickou stopkovou frézou tak, že se fréza nejdříve zanoří do materiálu, čímž vznikne otvor pro zasunutí kolíku, a poté se posunutím ve směru kolmém na osu frézy vytvoří krátká rybinová drážka. Svislé protikusy mají oválný tvar, šířku 24 mm, tloušťku 16 mm a délku od 108 do 236 mm podle počtu kotevních otvorů od 2 do 7. Tyto segmenty jsou určeny pro spoj mezi nohou/čelem a postranicí resp. mezi čelem a střednicí (nosnou střední deskou manželské postele). Pro připojení podpěrných latí/roštu jsou určeny vodorovné oválné protikusy se třemi kotevními otvory o rozměru 108x35x16 mm. Pro další možné aplikace, např. pro připevnění odkládací desky/nočního stolku do rohového prostoru mezi zadním čelem a postranicí, je určen jednoduchý kruhový element o průměru 35 mm a tloušťce 16 mm s jedním kotevním otvorem a vodorovný oválný element o rozměru 108x35x16 mm rovněž s jedním kotevním otvorem. Tento otvor je ale ve vodorovném směru na obě strany prodloužen a slouží k zasunutí a vodorovnému posunutí kolíku s následným svislým ukotvením do rybinové drážky.

Protikusy se vsazují a lepí do vyfrézovaných oválných resp. kruhových otvorů (lůžek) o rozměrech odpovídajících rozměrům segmentů. Tyto otvory se mohou frézovat buď na CNC obráběcích centrech, anebo ruční frézkou za pomoci šablony, kterou výrobce dodává jako součást systému. Stejně tak i přípravek pro vrtání otvorů o průměru 10 mm pro kolíky. Obě pomůcky jsou vybaveny nastavitelnými dorazy, které umožňují přizpůsobit přípravky dílcům různých rozměrů.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina