odborné témy

MagniSmartech – domácí spánková laboratoř

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Začátkem letošního roku představila italská společnost Alessanderx S.p.a., výrobce matrací značky Magniflex, na veletrhu spotřební a výpočetní elektroniky CES 2018 v Las Vegas unikátní postelový systém MagniSmartech s patentovanou technologií pro monitorování a analyzování kvality spánku. Na jaře pak byl systém představen i u nás – na nábytkářských veletrzích v Praze a v Brně, kde vyvolal značný zájem návštěvníků, ale také řadu otázek v odborných kruzích. Požádali jsme proto distributora systému MagniSmartech na našem trhu společnost CFH Group o jeho bližší představení.

Podle Ing. Františka Hlaváče, předsedy představenstva a generálního ředitele CFH Group, a.s., je primárním cílem systému MagniSmartech poskytnout uživateli maximální komfort pro odpočinek a kvalitní spánek. Systém ale není pouhou pasivní postelí. „Firma již 55 let zkoumá, co se děje v těle během spánku, jaká je optimální ergonomická podpora těla, která poloha je a není zdravá atd. Spolupracuje při tom s odborníky z několika oblastí zdravotnictví od anatomie přes alergologii, kožní lékařství a ortopedii až po spánkové laboratoře. Matrace až dosud byly pasivní, tzn., že pouze pasivně podepíraly tělo během spánku podle různých předem nadefinovaných ergonomických, zdravotních a hygienických parametrů. Jenže občas potřebujeme vědět trochu víc o našem spánku. Proč spím špatně, proč se ráno vzbudím nevyspalý, proč v noci často vstávám atd. Je naprosto běžné, že si dnes pomocí chytrého telefonu, ve snaze nepřepínat své tělo např. při sportování, sledujeme frekvenci dechu, tep apod. Proto se i řada firem v našem oboru v poslední době snaží integrovat tento ‚smart‘ prvek, který by nám umožnil vyhodnotit, co se děje s naším tělem během spánku, do matrace,“ vysvětluje František Hlaváč základní myšlenku systému MagniSmartech, který je výsledkem šestiletého výzkumu.

Jak to funguje?

Základem systému je kvalitní postel, přesněji řečeno postel s kvalitní lehací plochou. To znamená motoricky polohovatelný rošt a 30 cm vysoká luxusní matrace ve složení:

 • Jádro ze studené pěny Eliosoft (11 cm) a Elioform (11 cm)
 • Vrstva paměťové pěny Memoform (2 cm) prošitá do potahu
 • Topper (6 cm), který je nabízen ve 4 materiálových variantách poskytujících různou úroveň komfortu podle individuálního požadavku uživatele:
 • – Patentovaná paměťová (visko-elastická) pěna Memoform, která se přizpůsobí tvaru těla a působí jako prevence proti proleženinám
 • – Gelová pěna Magnigel na bázi otevřené buněčné struktury, která zajišťuje příjemný chladivý efekt a 100% prodyšnost. Je vhodná pro osoby, které se více potí, mají problémy s termoregulací těla během spánku či trpí klimakterickými potížemi
 • – Přírodní latexová pěna
 • – Studená pěna Elioform pro milovníky tvrdšího lůžka, která je podle výrobce ideální rovněž pro děti
 • Snímatelné pratelné potahy z Outlastu

Přímo v matraci je integrovaná technologie MagniSmartech, která monitoruje a analyzuje spánek a navrhuje, jak jej zlepšit, a tím zlepšit kvalitu života.

MagniSmartech obsahuje 160 různých senzorů, které zaznamenávají a měří čas usnutí a probuzení, délku spánku, fáze spánku, tlak a pohyb těla na matraci, dechovou frekvenci, srdeční tep, intenzitu světla a míru hluku v místnosti a mnoho dalšího. Touto sítí senzorů a čidel, napájenou stejnosměrným proudem 12 V, je protkána především povrchová vrstva matrace. Jejich optimální hustota a rozmístění v konkrétních zónách pro zajištění správného a přesného snímání všech parametrů je předmětem patentu a firma si tyto technické informace pečlivě střeží. Veškerá nasnímaná data jsou v reálném čase ukládána do centrální řídicí jednotky systému, kde jsou průběžně vyhodnocována. Tyto informace o kvalitě spánku mohou být online nahrávány a zobrazovány v chytrém telefonu, počítači nebo jiném zařízení, anebo mohou být do zařízení nahrány dodatečně (např. ráno po probuzení). Online zobrazování průběžně ukládaných dat má výhodu především v situacích, kdy potřebujeme např.na dálku sledovat ležícího pacienta anebo potřebujeme mít kontrolu nad spánkem svých dětí, jsme-li ve večerních a nočních hodinách mimo domov.

K čemu je to dobré?

Výhodám, které MagniSmartech nabízí např. při péči o nemocného upoutaného na lůžko, asi rozumí každý. Avšak k čemu nám může být dobrá např. informace o tom, kolikrát jsme se v noci pohnuli? Na otázku opět odpovídá František Hlaváč:

„To je pouze jeden z mnoha parametrů, které systém sleduje a vyhodnocuje a je třeba ho vnímat v kontextu s ostatními. Např. když se ráno probudím nevyspaný a unavený, díky systému můžu zjistit důvody a přijmout různá opatření. To, že se během spánku příliš často otáčím, je důsledek nějakých nepříznivých podmínek a zároveň je to příčina nevyspání. Každý pohyb je iniciován signálem z mozku. Je např. prokázáno, že na běžné, ne příliš kvalitní matraci se člověk za noc otočí nebo pohne asi 80krát. Tzn. průměrně každých 6 minut 1 pohyb. Mozek tak celou noc pracuje místo toho, aby odpočíval a regeneroval. Je tedy rozdíl, jestli se během spánku pohneme 80krát nebo jen 20krát. Takže abychom odstranili příčinu nevyspání, tedy časté otáčení, musíme nejdříve zjistit a poté změnit nepříznivé podmínky na příznivé. Jednou z nejčastějších příčin častého otáčení během spánku bývá příliš tvrdá lehací plocha (matrace v kombinaci s podpěrným systémem), kdy mozek chrání tělo před vznikem dekubitů. Tato příčina je ale u systému MagniSmartech předem vyloučena, protože systém je nabízen pouze s vysoce kvalitními matracemi s ověřenými parametry. I přesto ale lze kvalitu ležení v omezeném rozsahu upravovat, a to výměnou topperu za jiný podle preferovaných vlastností, které jsou definovány výše.

Časté pohyby resp. probouzení během spánku ale mohou souviset s mnoha dalšími faktory, které systém dokáže monitorovat a vyhodnocovat. Ať už je to měření tělesné teploty, srdeční a dechové  frekvence, hluku, teploty, vlhkosti či světla v místnosti, a na základě toho můžeme přijmout různá opatření pro zlepšení spánku – např. odhlučnění, zatemnění, úpravu teploty aj. Můžeme sledovat i jiné ukazatele, např. srdeční arytmii. Třeba člověk, který se léčí se srdcem, může své srdce monitorovat během spánku a naměřené údaje pravidelně dodávat svému lékaři.

Monitoring dechu, tepu, teploty aj. má však smysl i pro zdravého člověka. Jakákoliv anomálie oproti běžnému normálnímu stavu může totiž poukazovat na nějaký nastupující problém, který tak lze odhalit ještě v počáteční fázi. Prostě jinými slovy: spánek nám může prozradit mnohé o našem zdravotním stavu, proto má smysl ho monitorovat a vyhodnocovat.“

Co všechno to umí?

Systém MagniSmartech funguje jako celek, tedy polohovatelný rošt s matrací a řídicí jednotkou. K jeho zvýrazňovaným funkcím patří zejména:

Tři přednastavené polohy roštu
Rošt je možné ovládat standardně pomocí manuálního dálkového ovladače pro jednotlivé části lehací plochy (nohy – záda – hlava). Kromě toho jsou v systému naprogramovány tři konkrétní polohy, které se automaticky nastaví jediným kliknutím na tlačítko v aplikaci chytrého telefonu:

 • Poloha „zero gravity“ neboli „stav beztíže“ optimalizuje svalové napětí a je určena pro rychlou regeneraci organismu a uvolnění svalů. Úkolem kvalitního lůžka je správná ergonomická podpora těla během odpočinku. Podle názoru některých vědců ale není pravdou, že tělo nejrychleji regeneruje v rovné horizontální poloze, nýbrž v poloze s mírně zvednutými a pokrčenými nohami a mírně zvednutou hlavou. V této poloze, která je podle vědců pro člověka nejpohodlnější, tělo nejrychleji zregeneruje a je proto vhodná pro rychlý odpočinek (např. po práci apod.). V programu lze nastavit spánkový program např. tak, že pro usínání se nastaví poloha „stav beztíže“ a třeba po 20 minutách se automaticky lůžko přepolohuje do vodorovného stavu.
 • Zvýšená poloha nohou zlepšuje krevní oběh v nohou.
 • Čtení je poloha vhodná pro čtení bez zbytečného namáhání krční páteře.
 • Systém umožňuje naprogramovat více individuálních poloh, které pak lze ovládat jedním stisknutím tlačítka.

Masáž
V matraci je integrován také zónový masážní systém, který lze zapínat buď v celé ploše, nebo jen v některých zónách (nohy – záda).

Chromoterapie
Chrometerapie je definována jako léčba barevným světlem a vychází z teorie, že světlo různé barvy působí různým způsobem na lidskou psychiku. Postel je vybavena barevným světelným systémem pro podsvícení lůžka, které v místnosti vytvoří určitou náladu. Nejde o primární osvětlení místnosti. I v tomto případě lze využívat několik předem nastavených programů (např. chromoterapie pro probuzení, chromoterapie pro relaxaci aj.), ale možné je též individuální nastavení barev podle toho, při které se cítíme nejpříjemněji.

Buzení
Systém může sloužit jako budík a umožňuje nastavit různé možnosti buzení:

 • jemným zvednutím hlavy
 • podsvícením postele v rámci chromoterapie
 • jemnou masáží

Poloha proti chrápání
V případě chrápání systém na základě zaznamenaných zvuků vyhodnotí, že se jedná o chrápání a pomocí polohovatelného roštu spáče zvedne do polohy, v níž chrápat přestane. Jakmile zjistí, že chrápání ustalo, vrátí se do původní polohy. Data o chrápání nejsou v systému ukládána a nelze si je tudíž stáhnout do mobilu. Je to z důvodu ochrany osobních dat podle evropského nařízení GDPR.

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: radomir.capka@gmail.com
Foto: autor a archiv výrobce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina