aktuality

První místo ve studentské sekci soutěže GRAND PRIX MOBITEX za ořechový stůl

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Druhý den veletrhu MOBITEX v Brně, ve čtvrtek 26.4.2018, byly vyhlášeny výsledky soutěže GRAND PRIX MOBITEX v sekci student. Z více než stovky přihlášených prací bylo vystaveno 81 autorských výrobků od studentů pěti českých škol a slovenské designérky Ivany Gondové z Technické univerzity ve Zvolenu. Z nich byly vybrány ty nejlepší, které pak získaly celkem 8 ocenění.

1. místo a finanční částka 10 000 Kč od a.s. Veletrhy Brno

Dominika Sirná – Ořechový jídelní stůl Memo
LDF MENDELU Brno, Ústav nábytku, designu a bydlení, Vedoucí práce: doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D.

Tento jídelní stůl pro šest osob byl navržen tak, aby jeho vzhled vyhovoval požadavkům moderního i historizujícího interiéru ve stylu francouzského venkova. Vytvoření stolu bylo podníceno touhou uchovat si vzpomínky na rodinné stavení, které dlouhá léta chránil právě ořešák královský, z jehož dřeva byl stůl zhotoven.

Materiál: ořechové dřevo

Rozměr: 200x90x75 cm

2. místo a finanční částka 5000 Kč od a.s. Veletrhy Brno

Lucie Černochová – Sedačka Chenille
LDF MENDELU Brno, Ústav nábytku, designu a bydlení, Vedoucí práce: doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D., Ing. arch. Martin Kovařík, Ph.D.

Dvojmístná sedačka Chenille je inspirována členitým tvarem těla housenky. Nohy a podstava jsou zhotoveny z masivního dřeva, stejně jako odkládací plocha v nižší loketní opěrce, která zastává funkci malého stolku. Obměnou potahové látky zapadne sedačka takřka do jakéhokoli interiéru.

Materiál: masivní dřevo, textil

Rozměr: 200x80x70 cm

3. místo a finanční částka 3000 Kč od a.s. Veletrhy Brno

Kolektiv autorů – Hrnek pro Thun
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, ateliér Průmyslový design. Autoři: Daniel Naď, Kateřina Novotná, Klára Němečková, Rostislav Zapletal, Petr Sehnoutka, Sabina Stržínková, Alisa Mokrushina, Ondřej Puchta, Martin Mikeš, Martin Surman.

Projekt uskutečněný díky spolupráci s porcelánkou Thun 1794, a. s. a s velkým úspěchem byl vystavován na Ambiente 2018 ve Frankfurtu. Studenti ateliéru navrhli hrnky, které odpovídají technologickým postupům běžně používaným ve výrobním provozu porcelánky. Jedná se o metodu zatáčení a lití porcelánu. První část realizace projektu proběhla v rámci sympozia v porcelánce Thun v Nové Roli. Následná prototypace probíhala v dílnách ateliéru.

Materiál: porcelán

Rozměr: 12x8x8x30 cm

Mimořádné ocenění

Kolektiv autorů z Univerzity Tomáše Bati, ateliéru Průmyslový design za kolekci sofistikovaných návrhů vytvořených ve spolupráci s firmami Kovonax, Thun, Rim, Tescoma

Cena Klastru českých nábytkářů spojená s finanční částkou 10 000 Kč

Tereza Němcová, Kamila Vyoralová – One elbow
LDF MENDELU Brno, Ústav nábytku, designu a bydlení, Vedoucí práce: doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D., Ing. arch. Martin Kovařík, Ph.D.

Název pojednává o celkové myšlence tohoto sedacího prvku, kdy je područka umístěna pouze na jedné straně křesla. One elbow nabízí možnost pravé i levé varianty. Zakončení kulatých zadních nohou bez viditelných spojů v kombinaci s křížovou podnoží poskytuje dostatečné zpevnění.

Materiál: dřevo, textil

Rozměr: 70x70x80 cm

Cena obecně prospěšné společnosti Národní centrum nábytkového designu, o. p. s.

Alžběta Michnová – Polohovací křeslo Strap
LDF MENDELU Brno, Ústav nábytku, designu a bydlení, Vedoucí práce Ing. arch. Martin Kovařík, Ph.D.

Snahou autorky bylo navrhnout pohodlné křeslo, které bude vyhovovat osobám malého i velkého vzrůstu. Polohováním je zajištěna dostatečná variabilita a komfort pro sezení. Důraz byl kladen na co nejodlehčenější a snadno manipulovatelnou konstrukci z hlediska přemisťování výrobku i samotného polohování.

Materiál: dřevo, textil

Rozměr: 70x80x100 cm

Ceny společnosti Design ATAK doplněné šekem v hodnotě 2000 Kč a možností 14denní stáže v atelieru Design ATAK

Alexandra Brychtová – Akustické křeslo Soundie
LDF MENDELU Brno, Ústav nábytku, designu a bydlení, Vedoucí práce: doc. Ing. Jaroslav Svoboda, PhD.

Jasanová kostra kopírující tvar komolého kužele křesla Soundie je opatřena výplní z materiálů Dukta® a vlněné plsti. Díky této skladbě křeslo disponuje izolačními vlastnostmi, které lze uplatnit ve veřejných interiérech se zvýšenou akustickou zátěží, a tím dopřát uživateli soukromí i na místech, jako jsou nákupní centra či hotelová lobby.

Materiál: jasanová spárovka, Dukta®, plst, čalounění

Rozměr: 110x75x140 cm

Michaela Kubátová – Němý sluha Alfi
LDF MENDELU Brno, Ústav nábytku, designu a bydlení, Vedoucí práce: doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D., Ing. arch. Martin Kovařík, Ph.D.

Němý sluha Alfi řeší každodenní problém odkládání oblečení v domácnosti. Jeho tvar umožňuje snadné přehození více kusů oděvu bez pomačkání. Dřevěnou konstrukci němého sluhy doplňuje odnímatelná textilní polička.

Materiál: dřevo, textil

Rozměr: 65x45x120 cm

Ceny čalounického řemesla Cechu čalouníků a dekoratérů, z. s.

Lucie Černochová – Sedačka Chenille
(viz 2. místo GPM)

Marian Ščipa – Vatra
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, ateliér Průmyslový design.

Vatra je celočalouněné křeslo vhodné do veřejných nebo soukromých prostor. Ústředním prvkem je dynamická boční silueta s výřezem opticky oddělujícím sedák a zádovou opěrku. Díky čtyřem variantám designu, třem typům podnoží a barevnému rozvrhnutí čalounění, nabízí bohaté možnosti personalizace. Set obsahuje i konferenční stůl a taburet.

Materiál: PUR, látka

Rozměr: 56x42x64 cm

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina