aktuality

Mistrem ČR mezi truhlářskými juniory je Vojtěch Klézl ze SŠ technické a zemědělské Nový Jičín

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Na výstavišti v Brně proběhlo ve středu 25.4.2018 při příležitosti mezinárodního veletrhu nábytku a interiérového designu MOBITEX finálové kolo 1. ročníku Mistrovství republiky v oboru truhlář, vyhlášené Klastrem českých nábytkářů pro žáky tříletého učebního oboru 33-56-H/01 Truhlář.

Hlavním cílem soutěže, organizované Integrovanou střední školou Slavkov u Brna, je podpora, zvyšování kvality a rozšiřování péče o talentované žáky a umožnit jim pravidelně měřit své dovednosti v daném oboru. Dalším cílem je zvýšit propagaci, prestiž a atraktivnost oboru truhlář na veřejnosti, zapojit co největší počet firem a dodavatelů do vzdělávání a především získat nové zájemce pro tento obor a tím uspokojovat požadavky na trhu práce.

Jedná se o soutěž jednotlivců (tříkolovou), do jejíhož brněnského finále postoupilo 13 vítězů předchozích regionálních kol proběhnuvších v rámci jednotlivých krajů ČR (s výjimkou Karlovarského kraje), k nimž se přidali i 4 žáci z pozvaných partnerských škol z Polska a Maďarska.

Vlastní finále soutěže, pořádané pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka, předsedy představenstva KHK jižní Moravy Ing. Michala Štefla, předsedy AMSPŽ ČR Doc. Ing. Karla Havlíčka, Ph.D., MBA, starosty města Rousínov Ing. Jiřího Lukáška a starosty města Slavkov u Brna Bc. Michala Boudného, zahrnovala cca 5 hodin trvající praktická část. Spočívala ve zhotovení 318 mm vysoké stoličky o půdorysu 300×300 mm ze smrkové spárovky a hranolků, vzájemně spojovaných na čep a dlab. U vodorovných příček nohou (trnoží) byly čepy provedené na pokos, sedák byl přišroubován vruty pomocí ocelových úhelníčků.

Výkony žáků hodnotila čtyřčlenná odborná komise tvořená odborníky z praxe dle předem stanovených kritérií (kompletní výrobek, celkový vzhled, dodržení rozměrů, provedení a těsnost spojů, broušení, BOZP apod.), za což mohl každý soutěžící získat max. 100 bodů.

Podle hodnotící komise se úkolu nejlépe zhostil a se ziskem 97 bodů se mistrem ČR v oboru truhlář stal Vojtěch Klézl ze SŠ technické a zemědělské Nový Jičín. O 9 bodů za ním se na druhé pozici umístil Roman Vilášek se SŠ nábytkářské a obchodní Bystřice pod Hostýnem. Třetí příčku vybojoval (s celkovým počtem 84 bodů) Jan Mimra ze SPŠ a SOU Pelhřimov. Nejlepším zahraničním soutěžícím s celkovým součtem 91 bodů byl Zsolt Babos z maďarské Soproni Szakképzési Centrum Handler Nándor Szakképzö Iskoája.

Podrobnější informace o průběhu 1. ročníku Mistrovství ČR v oboru truhlář přineseme v reportáži v červnovém vydání Dřevařského magazínu.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina