aktuality

Richard Hutten

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Pražský Designblok se natrvalo usídlil v kalendáři výstav přesahujících rámec České republiky. Jeho ozdobou je každoroční účast čestného hosta. Předloni to byl François Azambourg, loni Richard Hutten. Jeho přednáška v rámci doprovodného programu Designbloku byla třešničkou na dortu celé akce. Richard prozradil, že je vegetarián, nemá rád potravinářský průmysl, v mládí miloval rychlost, bojuje proti kopírování svých produktů, ale sám okopíroval držadlo čínské konvice, tvar starý přes tisíc let. Přednáška byla v angličtině, a tak si mnozí uvědomili, jak důležitá je pro jejich praxi znalost jazyků. Kdo Richardovi rozuměl, ten si odnesl hluboké zážitky.

Richard Hutten není na Designbloku poprvé. Byl tu se svými projekty už před několika lety. Pražský Designblok vnímá jako zdroj obrovské energie a také ocenil jeho umístění v areálu pražského výstaviště. „V tradičním slova smyslu je design o řešení problému. Já problémy neřeším, já vytvářím možnosti“, řekl úvodem. Po několika otázkách z pléna představil svoje nejzajímavější projekty.

Ve své tvorbě se Richard Hutten často odkazuje na holandského klasika Gerrita Rietvelda a jeho modročervené křeslo, které považuje za archetyp a velmi si ho váží. Inspirovalo ho k vytvoření prvních osobitých hravých projektů. Další osobností, ke které se upíná, je filosof Desiderius Erasmus Rotterdamský a jeho dílo Praise of folly (V chvále bláznovství). Je stále aktuální, ačkoliv vzniklo před několika staletími.

Stejně jako Erasmus žije Hutten v Rotterdamu a dnes patří k nejznámějším designérům světa. Je živoucím dokladem holandského designérského směru nastartovaného před léty hnutím De Stijl. Jeho kariéra začala v 17 letech na renomované škole Design Academy v Eind­hovenu a už během studia na sebe upozorňoval svými osobitými a hravými koncepty, jako No Sign of Design a Table on Table. Jeho spolužákem byl Jürgen Bay. V roce 1991 studium na akademii ukončil a založil svoje studio, ve kterém se se svým týmem věnuje produktovému designu a interiérům. Od roku 1993 byl s Jürgenem Bayem klíčovým představitelem konceptuální skupiny Droog Design. Ta se v devadesátých letech významně zapsala do evropské historie této disciplíny.

Huttenovy produkty jsou nejen krásné, ale i optimistické, zábavné a hravé. On sám se cítí jako Homo ludens – člověk hravý. Jeho čistá tvorba vychází z přesvědčení, že by hra měla být součástí života. Tento výrazný rys učinil z jeho objektů nezaměnitelné ikony a vyhledávané předměty sbírek světových muzeí.

Najdeme je v Moma v New Yorku, Victoria&Albert Museu v Londýně, další zdobí Central Museum Utrecht, Vitra Design Museum, San Francisco Museum of Modern Art, design Museum London, Design Museum Gent, Stedelijk Museum Hertogenbosch, Chicago Art Institute nebo Stedelijk Museum Amsterdam.

Dombo

Typickým představitelem hravého designu je světově známý Huttenův hrnek Dombo. Vznikl v roce 2000 a dodnes bylo prodáno přes milion exemplářů. Díky své nezaměnitelné podobě byl hrnek předmětem soustavného kopírování. Dvě velká ucha z něj učinila ergonomický zázrak. Je lehce uchopitelný, děti se díky němu naučily od útlého mládí samostatně pít a senioři či handicapovaní si mohli opět vychutnat kávu nebo víno. Nakonec hrnek posloužil jako hračka pro Huttenova čtyřnohého mazlíka. Je to úsměvný příběh jednoduchého produktu, který od svého vzniku začal žít vlastním životem.

Od roku 2008 působí Richard Hutten jako umělecký ředitel druhé největší nábytkové firmy v Holandsku. Gispen má více než stoletou tradici. Svoji činnost zahájil výrobou nábytku z ohýbaných trubek v duchu evropského designu začátku 20. století. Kromě Gispenu patří k Huttenovým partnerům mimo jiné firmy Moroso, Moooi, Offect, Kvadrat, Křehký, Muji, Christofle nebo Artifort.

Zzzidt object

Další hravý objekt je i Zzzidt. Vznikl v roce 2000 na základě požadavku vytvořit stolek a židli pro zahradu Centraal Museum Utrecht. Richard místo toho navrhl mobilní sedačku/stůl založenou na principu dětského skákacího míče. Nepoužil měkký materiál jako na míč, ale tvrdý plast. Dvě rovné plochy koule umožňují využití k sezení, nebo jako malý odkládací stolek. Držadlo usnadňuje díky malé hmotnosti lehké přemísťování.

Dandelion

Kopírování je současně velkým problémem. Huttenův nejkopírovanější produkt a jedno z nejkopírovanějších evropských svítidel minulé dekády je zřejmě Dandelion navržený v roce 2004 pro Moooi. Inovativní použití řezání laserem vytvořilo nečekaný nadčasový design, svítidlo během dne funguje jako krásný dekorativní objekt a ve tmě vytváří spektakulární stíny. Navozuje přátelskou atmosféru v každém interiéru, ať je to hotel, obchod nebo rodinné prostředí.

Berlage

Někdy se na tvaru produktu podepíše čirá náhoda. Soubor nábytku Berlage vznikl pro muzeum Gemeentemuseum v Hágu navržené architektem H.P. Berlagem, které obsahuje sbírku jeho děl včetně nábytku. Hutten prostudoval původní židli a objevil, že pod čalouněním byl velmi náhodně provedený výplet. To použil do svého projektu. Produkt tak kombinuje průmyslovou výrobu kostry s řemeslným zpracováním výplně sedáku.

Motýli

Mezi produkty předvedenými na Designbloku byl i věšák Butterfly, hravý doplněk haly nebo recepce. S kabáty postupně věšenými na háčky je to stejné jako s motýly, kteří létají od kytky ke kytce. Věšák je praktický, ale současně šarmantní a poetický. Byl navržen pro firmu Ghidini v roce 1961.

Satellite Chair

Architekti ve svých plánech kreslí kolečka, která představují umístění židle. Když přišla v roce 2014 švédská firma Offecct s požadavkem na novou lehkou otočnou židli, postupoval Richard obráceně. Nejdřív nakreslil kruh a řekl si, že je to pohled na židli shora. Pak začal židli vytvářet. Kruh je podle něj nejelegantnější tvar a v jeho tvorbě je o tom dost důkazů. Intenzivní technická spolupráce s firmou Offect vedla k jednoduché, ale vysoce inovativní židli, která umožní sou­středěnou práci i kreativní setkání týmu. Satelite spočívá na třech nohách a poskytuje sedícímu vysoký komfort. Boční odkládací stolek může být alternativně umístěn podle toho, zda je uživatel pravák nebo levák. Židle je komfortní a příjemná, ale současně lehká, kompaktní a flexibilní. Za to získala ocenění Red Dot Design Award.

Stolička

Huttenovy produkty jsou často přístupné široké veřejnosti. Patří k nim i stohovatelná stolička – trojnožka – navržena pro japonskou firmu. Díky hmotnosti 1,5 kg spotřebuje minimum materiálu.

X chair

Další z nekonvenčních postupů byl praktikován při návrhu židle X chair pro firmu Moroso v roce 2014. Je dokladem hlubokého přemýšlení nad funkčností a estetickým působením produktu. Richard navrhl židli s atraktivní optikou zezadu, přesně tak ji vnímáme, když je otočena ke stolu. Čalouněné opěradlo je k sedáku připevněno pomocí masivního prvku ve tvaru X, který určil název produktu. Židle je extrémně široká, aby byla pohodlná a extrémně kulatá, aby byla přátelská a mobilní. Hravý funkční design zpříjemní použití doma, v hotelu či v kanceláři.

Layers Cloud Chair

Zcela jiný postup uplatnil Richard Hutten při návrhu židle Layers Cloud Chair pro soutěž „Divina – každá barva je božská“ firmy Kvadrat (dánský výrobce potahových materiálů) v roce 2013. Místo použití textilie pro povrchové dokončení vyskládal celý objekt z vrstev látky Divina s odkazem na vrstvené barevné skály v arizonské Painted Desert. Na 100 vrstev židle různých barev bylo spotřebováno 840 m2 textilie Divina firmy Kvadrat. Byly samostatně nakresleny, vyřezány pomocí CNC stroje a ručně poskládány.

Není divu, že Huttenova tvorba je ověnčena prestižními cenami jako Red Dot Award, LAI interior award, Frame magazine, German Design Award a jeho práce byly publikovány v časopisech po celém světě, jako Domus, Abitare, Interni, New York Times, Washington Post, Wallpaper, Ivon, Frame, Mark, The international Herold Tribune, Axis nebo Elle decoration.

Hutten nepracuje s počítačem, jeho myšlenky zpracovává do požadované podoby dvanáctičlenný tým. Má proto více času na neotřelé nápady, které neustále posouvají hranice designu. Předpokládám, že o něm zase brzy uslyšíme.

Zdroj: přednáška Richarda Huttena, Designblok 2017, Praha

Autor: doc. Ing. arch. Ludvika Kanická, CSc.
Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně
Kontakt: kanicka@mendelu.cz
Foto: autorka a archiv Richarda Huttena

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina