aktuality

Výrazná česká stopa na IMM v Kolíně nad Rýnem

twd
twd
twd
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

I přesto, že letošní mezinárodní veletrh nábytku a bydlení imm cologne (15. – 21.1.2018) nepřinesl v oblasti zařizování nějaké převratné novinky nebo „super“ trendy, pro Českou republiku byl svým způsobem přelomový. A to díky projektu Das Haus, jehož návrhem a realizací byl poprvé v historii této akce pověřen český designér.

Autorkou letošního projektu Das Haus, umístěného na ploše 180 m2, byla česká designérka Lucie Koldová, která je pro odborníky i veřejnost spjata především s návrhy svítidel. Představila v něm nejen svoji osobní vizi bydlení budoucnosti, ale také řadu „designových“ produktů od českých výrobců a návrhářů.

„V mém domě hraje hlavní roli světlo, s nímž přichází do prostoru energie. Nábytek jen dokresluje atmosféru,“ říká šéfdesignérka společnosti Brokis a držitelka titulu Designér roku 2012 Lucie Koldová o svém projektu, který označila jako Light Levels, tedy „Světelné úrovně“. „Das Haus 2018“ byl proto více než stěnami tvořen osvětlenými buňkami, ve kterých světlo, objevující se v různých formách a řízené různými způsoby, nejenže „vytvořilo“ vlastní prostor, ale také podpořilo jeho funkci a specifickou náladu.

Celý prostor domu autorka rozdělila do šesti zón. Centrální obytnou zónu obklopovaly: inspirační zóna, šatna, duchovní zóna, odpočivná zóna a terasa. Vytvořením různých světelných uspořádání a specifických světelných nálad v jednotlivých zónách dosáhla Koldová zajímavých optických protikladů. „Lidé se neustále pohybují mezi svými pocity a náladami, doma by se proto měli cítit vyrovnaně. Toto je místo, kde může světlo pomoci,“ říká Koldová a dodává: „Ideální obytný prostor nabízí širokou škálu úrovní nálad, protože jeho místnosti uzavírají kruh mezi myšlenkami v našem emocionálním světě a požadavky reálného života.“ V tomto kontextu se každá místnost v „Das Hausu“ snažila reprezentovat určitý pocit a hrát praktickou roli v každodenním životě za účelem uspokojení individuálních potřeb. Chybějící kuchyň Lucie Koldová zdůvodnila tím, že jsou příjemnější věci než vaření…

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Nastaviť odber noviniek

Please enable the javascript to submit this form

sk_SKSlovenčina