aktuality

Město Cheb dostane unikátní dar – model krovu Gablerova domu

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Krásu historických dřevěných konstrukcí a um starých tesařských mistrů budou moci od letošního roku obyvatelé a návštěvníci města Chebu obdivovat nejen na prohlídkové trase Pod střechami chebských domů.

Město letos představí první unikátní model historického krovu Gablerova domu, který vyrobil mistr tesař Josef Hauer z bavorského Parksteinu.

Josef Hauer pracoval 45 let jako tesař, a i když už je dávno v důchodu, práce je stále hlavní náplní jeho života. S obdivem a úctou k řemeslnému umění předků, kteří zvládali složité stavby krovů s jednoduchými nástroji, začal vyrábět modely historických krovů. Přesto, že je mu 78 let, stále tráví téměř každý den ve své dílně a jeho modely, obvykle v měřítku 1:15, jsou unikátním dokladem vynikající práce tesařů. Mezi nejkrásnější modely, které vytvořil, patří například krov baziliky sv. Martina v Ambergu, Salt House v Regensburgu či zámku Friedrich ve Vohenstraußu.

Poté, co se blíže seznámil s projektem Nadačního fondu Historický Cheb a prošel si prohlídkovou trasu Pod střechami chebských domů, nabídl své zkušenosti s výrobou modelů městu Cheb. Nadační fond měl k dispozici zaměření krovu Gablerova domu, a to bylo panu Haurovi předáno. Práce na pozdně gotickém krovu mu trvala cca dva měsíce a po jejím dokončení pozval zástupkyni nadačního fondu na prohlídku modelu. Ten je skutečně hodný obdivu – do nejmenších detailů propracovaný, sestavený bez použití lepidla či hřebíků, přesně v duchu historické předlohy. V průběhu návštěvy dílny pana Hauera došlo také na otázku nákladů, spojených se stavbou krovu. Pan Hauer se vyjádřil v tom smyslu, že peníze na obživu má a víc jich nepotřebuje. „Člověk musí být pro věc zapálený,“ dodal skromně.

Stavbou modelu Gablerova domu však práce pana Hauera neskončila. V této chvíli už má připravený další projekt, a to stavbu modelu krovu pozdně gotického kostela Zvěstování Panny Marie, který je součástí Františkánského kláštera v Chebu. Kostel má zachovány krovy pocházející z období 14. až 16. století. Nad presbytářem je to nejstarší známý krov na současném území naší republiky, datovaný dendrochronologicky do roku 1319. V této chvíli se čeká na dodání plánů, podle kterých bude model vyroben. Zaměření krovu již provádí na objednávku oddělení památkové péče města Chebu stavební historik Mgr. Panáček, který zpracovával pasportizaci krovů na chebském náměstí a je také jedním z autorů knihy o krovech městských domů v Chebu.

Zdroj: historickycheb.cz

 

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina