Nové prostory pro meetingy v přírodě pomáhají společnosti Microsoft rozvíjet moderní pracovní prostor a pomáhají zaměstnancům „připojit se“ k životnímu prostředí a k sobě navzájem.
Zatímco některé společnosti směřují k vytváření zelených vnitřních prostorů, které fungují jako „náhražka“ přírody, Microsoft má něco jedinečného, co většina společností nacházejících se ve velkých metropolitních oblastech nemá: lesní kampus o rozloze 500 akrů plný zeleně a divoké přírody.
„Nemusíme přenášet zeleň do zástavby. Jsme přímo v přírodě. Máme ji na dvorku,“ uvedl vedoucí projektu Bret Boulter.
Součástí kampusu je nově i komplex tří dřevěných staveb umístěných v korunách stromů a dostupných prostřednictvím schodišť či bezbariérových ramp. Za jeho realizací stojí renomovaný stavitel Pete Nelson, známý z TV reality show Treehouse Masters (mistři „stromových“ domů). Celý areál je vybaven moderními technologiemi. Široké pokrytí venkovního prostoru wi-fi sítí umožňuje pohyb zaměstnanců, součástí každé lavičky je například vodotěsná elektrická zásuvka. Přímo ve stromových domech, umístěných téměř čtyři metry nad zemí a určených především pro porady a pracovní schůzky, ale tyto vymoženosti zcela chybí. Podle Boultera se mnoho zaměstnanců na tento „nedostatek“ ptá. On to ale vysvětluje: „Jsou to stromové domy. Chtěli jsme, aby se lidé záměrně odpojili od sítě, protože celý den sedí před monitory. Jeden zaměstnanec, který si domek zarezervoval na dvouhodinovou pracovní schůzku, mi řekl: ‚Udělali jsme hodně, velmi odlišným způsobem.‘“
Snaha dostal zaměstnance do přírody není samoúčelná. Podle vědců existuje souvislost mezi pobytem venku a duševním zdravím. Příroda pomáhá stimulovat mozek, odbourává stres, snižuje krevní tlak a zvyšuje kreativitu. „Stromy a rostliny uvolňují aromatické chemikálie, které ovlivňují lidské vnímání, duševní stav i imunitu, tvrdí harvardská lékařka Eva M. Selhubová. Microsoft tak pomáhá nejen zaměstnancům, ale i sobě.
Zdroj: Microsoft