drevostavby konštrukcie

BAUSATZ-HAUS neboli stavební systém na bázi dřevěných cihel

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stavební systém BAUSATZ-HAUS je založený na technologii dřevěných tzv. ALPINE BRICK (alpských cihel) s vysokou zvukovou i tepelnou izolační schopností. Lze je použít pro obvodové stěny i vnitřní příčky (nosné i nenosné) až čtyřpatrových objektů, realizovaných formou staveništní montáže bez nutnosti použití těžké manipulační techniky, a to za několik málo dnů či týdnů.

Stavební systém BAUSATZ-HAUS je výrobně zjednodušenou modifikací patentově chráněného modulového systému STEKO, vyvinutého před více jak 15 lety švýcarskou firmou Werner Hochuli AG, který např. na Slovensku používá společnost Prestige house z Hriňové pro realizaci nízkoenergetických dřevostaveb. Je tedy podobně jako systém STEKO založený na principu dutých 120 mm tlustých stavebnicových modulů se základní délkou 896 mm a výškou 400 mm. Délkové rozměry kratších prvků jsou v rastru 128 mm (768, 640, 512, 384, 256 a 128 mm) a spolu se základním modulem mají s ohledem na montáž označení 7 až 1. Hmotnost největšího z nich nepřesahuje 10 kg a proto je možné s dílci při sestavování stěn snadno manipulovat bez použití těžké techniky, tedy jen např. s pomocí lešení a stavebního vrátku. Své přednosti má systém i z hlediska dopravy, neboť jednotlivé bloky se přepravují vyskládané na paletách stejně jako např. klasické pálené cihly. Proto mohou být převáženy pomocí běžných náklaďáků či kamiónů a k jejich složení na staveništi postačí obyčejný vysokozdvižný vozík.

Výroba

Moduly se vyrábějí ze smrkových nebo jedlových přířezů vysušených na 8–12 % vlhkosti. Jejich základ tvoří svislá žebra s tloušťkou cca 40 mm, osazená v osové vzdálenosti 128 mm od sebe, která jsou na obou bocích po celé délce spojená příčnými lamelami o tloušťce 16 mm, přilepenými pomocí PUR lepidla. Na tyto lamely jsou pak zvenčí ve svislém směru přilepena 20 mm silná prkna, šířkově spojená natupo bez lepení. Vlastní výroba modulů pak probíhá tak, že ve výše zmíněném složení se nejprve slepí velkoplošný panel. Ten se poté na CNC stroj rozřeže na základní konstrukční prvky s označením „7“ (se sedmi žebry a délkou 896 mm) a do spodních i horních čel jejich vnitřních žeber se vyvrtají otvory pro spojovací kolíky (bukové) o průměru 20 mm a délce 60 mm. Některé z těchto základních modulů se pak ještě v dílně na základě stavebního plánu, zhotovené ho individuálně pro každou zeď s ohledem na její délku, umístění stavebních otvorů apod., rozřežou na kratší moduly buď 1 a 6, 2 a 5 nebo 3 a 4 (podle počtu žeber), které se poté označí tak, aby montážníci přesně věděli, kam který z nich umístit.

Montáž

ALPINE BRICK se při stavbě sesazují nasucho bez použití lepidla pouze s po mocí již zmíněných bukových kolíků, tak že v případě potřeby (např. při změně umístění vnitřních nenosných příček) mohou být rozebrány a znovu použity. S montáží se začíná na spodních vodicích prazích s předvrtanými otvory pro kolíky, ukotvených k izolované základové desce. V rozích stěn se moduly střídavě překládají přes sebe stejně jako u klasických zděných stěn, čímž dochází k jejich vzájemnému „vázání“. K uzavření otvorů vzniklých na vnějších čelech krajních bloků či k ukončení stavebních otvorů pro okna a dveře se používají za slepovací profily a lemovací latě, které se fixují pomocí hřebíků nebo vrutů. Pro celkové zvýšení tuhosti obvodových stěn a eliminaci případného rizika možného nadzvednutí stavby slouží svislá ocelová táhla ukotvená do spodního prahu a dřevěného věnce, na který se ukládají a kotví stropní panely. Při montáži se v dutých prostorách stěn instalují svislé rozvody elektřiny, vody, topení, řízeného větrání apod.). Poté se tyto prostory vyplní foukanou tepelnou či zvukovou izolací ve formě drceného recyklovaného papíru. Po zastropení či zastřešení hrubé stavby se „cihlový“ obvodový plášť zevnitř opatří např. sádrokartonovou deskou, biodeskou, palubkami nebo keramickým obkladem. Z venkovní strany se provede dodatečné zateplení s fasádou ve skladbě např.:

  • polyetylénová vzduchotěsnicí fólie,
  • 160 mm silná vrstva tepelné izolace (minerální vlna, polystyren apod.) vložená mezi svislé „I“ nosníky,
  • dřevovláknitá izolační deska jako opláštění „I“ nosníků,
  • výstužná síťovina,
  • tenkovrstvá pastovitá omítka.

Absence vnitřní instalační předstěny, která je na rozdíl od jiných stavebních systémů dřevostaveb skryta přímo v hlavní nosné konstrukci, dovoluje podle výrobce upevňovat na stěny i těžké předměty, jako jsou např. horní skříňky kuchyňských linek či jiné kusy nábytku.Uložiť

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina