konštrukcie

Jednomodulový skladebný nábytek

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Originalita a konstrukční jednoduchost jsou dva základní parametry, na kterých se podařilo odstartovat úspěšnou kariéru nejednomu začínajícímu designérovi. Tyto dva atributy splňuje i univerzální skladebný nábytek LLSTOL, jehož autorem je mladý slovinský designér Luka Ločičnik.

Hlavní myšlenka celého skladebného systému spočívá v univerzálním použití jediného stavebnicového elementu pro vytváření různých typů nábytku. Tímto elementem je plošný dílec z tvarované bukové překližky ohnuté do tvaru šikmé – ho „L“. Z dílců se skládají dva základní typy nábytku: židle a stolek. Oba jsou vytvořeny ze dvou L-elementů. Od tohoto principu je odvozen i název systému LLSTOL. Při sestavování se nepoužívá žádné nářadí ani žádný spojovací materiál či kování.

Židle

Pro sestavení židle se využívají boční zářezy, vedené kolmo na boční hranu dílce a zasahující svojí délkou do poloviny šířky dílce. Zasunutím obou L-elementů těmito zářezy do sebe vznikne tzv. křížové přesunuté spojení, přičemž jeden z dílů vytváří zadní nohu a opěrák, zatímco druhý díl plní funkci sedáku a přední nohy. Za zády navíc vytváří vodorovnou plochu, která může sloužit jako odkládací prostor pro různé drobné předměty.

Stolek, regál

Velmi jednoduchým způsobem, a to prostým postavením na sebe, vytvoříme ze dvou L-elementů odkládací (konferenční) stolek. Využitelná je přitom nejen jeho horní plocha, ale i spodní odkládací prostor. Poskládáme-li tímto způsobem více modulů na sebe, vytvoříme jednoduchý regál. Autor nezapomněl ani na detail bezpečnosti a zabezpečil dílce proti vzájemnému posuvu. Nabízí dvě varianty: silikonový profil zafrézovaný do koncové hrany kratšího ramena příčné „U“ drážky vyfrézované v plochách delších ramen, do nichž si „sednou“ konce protějších dílců.

Zádová opěrka

Systém LLSTOL má ale mnohem širší uplatnění. Např. postavíme-li jeden L-element oběma konci na podlahu (např. na koberec), vytvoříme šikmou plochu – zádovou opěrku, o kterou se můžeme při sezení/ležení na podlaze opřít a vytvořit si tak pohodlnější pozici např. pro sledování televize apod.

Uložiť

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina