Pravekú osadu vybudujú v obci Partizánska Ľupča, neďaleko Ružomberka. Scénické stavby zachytia históriu od paleolitu až po slovanské obdobie osídlenia. S prácami začali vlani a dva objekty sú už rozostavané.
Tematický archeopark nemá základy v archeologickom výskume. OZ Archeopark Liptov chce takto iba zatraktívniť vzdelávací a turistický rozvoj regiónu Dolný Liptov. Na ploche 5 ha vybudujú praveké osídlenie formou viacerých stavieb. Chcú v ňom prezentovať kultúru a prírodné dedičstvo, históriu a tradície, umožniť prepojenie s teóriou vo vzdelávacích procesoch.
Kolorit vytvoria drevené objekty ako scénické stavby. Celý areál na úpätí Nízkych Tatier doplnia logistikou pre pokusné overenie pravekých výrobných postupov so zážitkovou archeológiou. Náklady na výstavbu sú vysoké. Iba prvá časť výstavby bude stáť 130 tis. €; druhá časť sa ešte len projektuje.
Podobnú pravekú osadu vybudovali pod hradom Strečno. Dominantou je otvorená konštrukcia zvonice s pôdorysom 2×2 m a výškou hrotu strechy 6 m. Do areálu patria dva zastrešené pitné zdroje s pôdorysom 1,5×1,5 m. Drevené domčeky bez základov a s hlinenou podlahou majú rovnaký pôdorys 4×3 m. Obydlia rybára, pekára, ľudovej liečiteľky a obydlie pre pútnikov sú pokryté zväzkami trstiny. Náklady na vybudovanie stredovekej dediny Paseka predstavovali 1,65 mil. €. Plocha 8665 m² je oplotená drevenými palisádami v celkovej dĺžke 300 m. Areál vybudovali za 1 rok a 13 dní a ukončili ho v roku 2013.
Ilustračné foto: Objekty historickej osady Paseka pod Strečnom počas výstavby v roku 2013