Tesné prvenstvá budúcich stolárov pri výrobe podnožky

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

SUSO v KrasnemPred vyvrcholením slovenského finále súťaže budúcich remeselníkov SUSO sa 2. ročník Skills Slovakia konal v Krásne nad Kysucou. Súťažilo (16. marca 2016) celkom 8 družstiev z odborných škôl troch krajov (Žilinský – 3, Prešovský – 4, Košický – 1).

Prezentovali sa žiaci 1. a 2. ročníkov učebného odboru Stolár a 1. – 3. ročníka študijného odboru Operátor drevárskej a nábytkárskej výroby. Postup do celoslovenského finále v Nitre (počas výstavy Mladý tvorca – 26. a 27. apríla 2016) získalo prvých 5 družstiev.

Jednoznačný bol postup prvých 4 družstiev:
1. SOŠ drevárska a stavebná Krásno – 212 bodov
2. SOŠ drevárska Liptovský Hrádok – 207 bodov (-5 bodov)
3. SOŠ drevárska Spišská Nová Ves – 199 bodov (-8 bodov)
4. SOŠ sv. Klementa Hofbauera Podolínec – 195 bodov (-4 body)
5. SPŠ Prešov (s výrazným odstupom) – 145 bodov (-50 bodov)

Všetky súťažné 2-členné družstvá najskôr písali test. Za 5 hodín mal potom každý súťažiaci vyrobiť drevenú podnožku. Dostali naformátované dielce – mali vyrezané oblúky, na sedadlovej časti dve vyvŕtané diery na otvor pre uchopenie do ruky. Práca bola zameraná na čapované spoje, presnosť a povrchovú úpravu. Všetky diely mali nasucho zložiť do hotovej podnožky. Do hodnotenia súťaže družstiev sa spočítali body oboch jednotlivcov.

Na otvorení súťaže bol prítomný riaditeľ Žilinskej regionálnej komory SOPK Ján Mišura. Ceny odovzdal riaditeľ SOŠ drevárskej a stavebnej Krásno PaedDr. Ján Palko a zástupkyňa riaditeľa pre praktické vyučovanie Ing. Gabriela Kuchajdíková. Víťazné družstvo (SOŠ drevárska a stavebná Krásno) dostalo pohár, prvé 3 družstvá medaily, medzi nimi bol rozdiel iba 13 bodov.

Nad rámec súťaže SUSO / Skills Slovakia hodnotili aj výkony najlepších jednotlivcov v oboch častiach súťaže (zhotovenie výrobku a test). Poradie jednotlivcov:
1. Jozef Hološ, Krásno, 115
2. Lukáš Ondrejka, Liptovský Hrádok, 108
3. Viliam Púček, Spišská Nová Ves, 100

Po 99 bodov získali: Tomáš Hudák (Podolínec), Matúš Koreň (Liptovský Hrádok) a Martin Dacko (Spišská Nová Ves). Prví traja dostali ako odmenu elektrické ručné náradie.

Na celoslovenskom finále bude súťažiť 10 družstiev (5 + 5), z nich iba dve družstvá postúpia do finále, kde budú zápoliť spolu s ôsmimi najlepšími z regionálnych kôl ČR (1. a 2. miesto) o celkové prvenstvo vo finále v Prahe (20. – 23. septembra 2016).